Demans Testi ve Demans ölçeği

demans ölçeği

Yazıda Neler Var?

Demans Testi ve Demans ölçeği

Demans testi alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir psikolojik testtir. Ancak demans testi adı altında birden fazla test bulunmaktadır. Hastalığın tanı aşamasında uygulanırlar. Kimi testler tanı koyma amaçlı, diğer testler de tarama amaçlıdır. Uzman burada hem tanı için hem de tarama için bu testlerden yararlanabilir. Psikolojik testlerin temel işlevi kişi hakkında pratik bilgi sağlamaktır. Demans testlerinin de ana amaçları bunlardır. Varsa kişide demansın ne derece olduğu, kaç zamanda bir olduğu gibi kişi hakkında pratik bilgilere ulaşılabilir. Aynı zamanda uzman kendi gözlem ve analizleri ve klinik değerlendirme neticesi ile tanıyı koyması daha uygun olacaktır. Çünkü tanı koyma amaçlı demans testlerinin uygulanması kişinin %100 demans olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun için uzman hastalıktan emin olmak için ekstra değerlendirmelerde yapmak zorundadır.

Demans Testleri Nelerdir?

Demans testi uygulanırken kişinin rahat edebileceği uygun bir ortam sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi kendini rahatsız hissedip bulunduğu rahatsızlıktan kurtulmak için yanıltıcı cevaplar verebilir. Bunun önüne geçmek için uzmanın ‘’demans testi’’ni uygulayacağı ortamı iyi ayarlamalıdır. Çok ses olmaması, aydınlık olması gerekir. Aynı zamanda testlerde yer alan önergeleri eksiksiz bir şekilde kişiye iletmek gerekir. Kişi önergelere uymadığı takdirde test sonuçları yanlış çıkacaktır. Bunu kendisine iletmek ve önergelere uymasını istemek doğru olacaktır.

Demans testi için kullanılabilecek psikolojik testler aşağıdaki gibidir;

  • Mini Mental Değerlendirme Testi: Demans için çok sık kullanılan testler arasında yer alır. Bu testte yer alan 11 soru 30 puan üzerinden değerlendirilir. Testin tamamlanması için on dakika süre verilir. Bu test hafif demans düzeyinde olan kişilerin tanı koyma aşamasında kullanılabilir.
  • Saat Çizme Testi: Bu testin çabuk ve pratik bir uygulaması olduğundan dolayı demans için sık sık tercih edilmektedir. Kişinin anlama, planlama gibi yeteneklerini test etmektedir.
  • Cornell Ölçeği: Demans hastalarında tespit edilen diğer ruhsal rahatsızlıklardan biri depresyondur. Depresyon bu hastalarda sıklıkla görülür. Cornell ölçeği de demans hastası olan kişilerde görülen depresyon rahatsızlığını teşhis etmeye yönelik kullanılan bir testtir.

Sonuç olarak demans testi alanında daha onlarca test vardır. Bunlar içerisinde en çok kullanılan bu testlerdir. Bu testler tanı koyma aşamasında uygulanması gerekmektedir. Ardından uzman en uygun ‘’demans tedavisi’’ne geçmelidir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık