Özel Psikolog

Psikolog Maaşları Ne Kadar? – 2020 Ücretleri

psikolog maaşları ne kadar

Psikoloji mezunu olup da bir kurumda çalışmaya başlayanlar ne kadar maaş alacak? Günümüzde pek çok birey, üniversite tercihlerine psikoloji bölümünü yazdı. Peki bu bölüm ne kadar kazançlı bir bölüm? Psikolog olduğunuz zaman ne kadar maaş alacaksınız?

Kamuda İstihdam Edilen Psikologların Maaşları

İşe yeni başlayan bir psikolog senelik 30 bin TL ile işe başlıyor. Bu da aylık 2500 TL civarı maaş demek. Kamuda biraz şansınız varsa ve daha yüksek kurumlarda ve bakanlıkta çalışıyorsanız bu durumda yıllık geliriniz 35-45 bin TL arasında oluyor.

Özel Sektörde İstihdam Edilen Psikologların Maaşları

Özel sektörün maaş bandı kamuya göre çok geniş. Özellikle asgari ücret ile başlayıp birkaç yılda 6 bin TL civarında maaş alabilen pek çok psikolog var. Özellikle kırsal ve taşra kesimlerinde çalışan psikologların maaşları çok daha yüksek, 4 bin TL ile başlayıp 10 bin TL’ye kadar çıkabilen maaşlar konuşuluyor. Bunun en önemli nedeni hiçbir psikoloğun bu bölgelerde çalışmak istememesi. Çalışacak psikolog bulunmayınca doğal olarak maaşlar yükseliyor.

Okul ve Kolejlerde Çalışan Psikologlar

Özel okul ve kolejlerde çalışan psikologlar hakkında yaptığımız araştırmaya göre genelde en düşük maaş 3 bin TL civarında. Bu maaşların kısa sürede 6 bin TL’ye kadar yükselebildiği de söz konusu.

psikologlar ne kadar maaş alıyor

Hastanelerde Çalışan Psikologlar

Psikiyatri alanında hizmet veren hastanelerde psikolog olarak çalışmaya başlayanlar için genelde telaffuz edilen en düşük rakam 3.500 TL civarında. Klinik psikologlar için konuşulan rakam ise aylık 8 bin TL. Klinik psikologlar senede 100 bin TL’ye kadar kazanabiliyorlar.

Psikiyatri Merkezlerinde Çalışan Psikologlar

Psikiyatri merkezlerinde durum çok daha farklı, genelde psikologlar seans başına ödeme alıyorlar. Merkezlerin, psikologlara seans başı ödedikleri tutar genelde 40 TL civarında. Bir seans 30 dk sürüyor. Yani psikiyatri merkezlerinde çalışan psikologların saatlik kazançları 70-80 TL’yi bulabiliyor. Tabi yeni mezun bir psikolog bu merkezlerde çalışmak için henüz çok acemi oluyor. Genelde uzman ve tecrübeli psikologlar çalışabiliyor. 

Ne Kadar Seans Alıyorlar ?

Seans başı ödeme sistemine göre çalışan psikologlar genelde haftada 15-20 saat arasında çalışıyorlar. Haftada 1 saatlik 20 seans alan bir psikolog ayda ortalama 6 bin TL’ye yakın para kazanabiliyor. 

Maaş + Ciro Primi Şeklinde Çalışan Psikologlar

Bu sisteme göre çalışan psikolog sayısı da hiç az değil. Bu sistem sabit maaş ve uzman psikoloğun yaptığı ciro üzerinden prim almasına dayanıyor. Örneğin bir psikoloğun sabit maaşı 2 bin TL olsun, ayrıca seans başı 200 TL ücret alındığını düşünelim. Ciro primi şeklinde çalışan psikologlar genelde toplam cironun %20-40 arası prim alırlar. Haftada 20 seanstan ayda 16 bin TL ciro yaptığını ve bu cirodan %30 prim aldığını düşünürsek maaş dışında 3.200 TL prim alacak ve 5.000 TL üzerinde kazanç elde edecektir. Daha fazla seans alan psikologlar bu şekilde daha fazla kazanabilmektedir. 

Psikologlar Yurtdışında Ne Kadar Kazanıyor?

Psikologlar yurtdışında ise ortalama 4000-5000 dolar ödeme almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ