Home / Psikolojik Testler / Biriktiricilik Bozukluğu Testi
biriktiricilik bozukluğu ölçeği

Biriktiricilik Bozukluğu Testi

Biriktiricilik Bozukluğu Testi ve Biriktiricilik Bozukluğu Ölçeği

Biriktiricilik bozukluğu testi için uygulaması gereken kişiler meslek alanında uzman olan kişilerdir. Psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar biriktiricilik bozukluğu testi için yeterli uygulama yetkinliğine sahip kişilerdir. Bu bozukluğun testinin uygulanması için bazı psikolojik testlerde ekstra bir yeterlilik gerekmektedir. Ancak biriktiricilik bozukluğu testleri için ekstra bir mesleki yeterlilik, eğitim gerekmektedir. Ancak tabi ki de bu testleri sadece yukarıdaki meslek kuruluşlarına sahip kişiler uygulayabilmektedir. Çünkü bu testlerin uygulanması için gerekli bilgi ve donanıma sahip olan alanında uzman olan kişilerdir. Bu noktada testin uygulanması tanı aşamasında gerekir. Tabi tedavi sonrası kişiyi takip etmek için izleme testi olarak da uygulanabilmektedir. Ancak genelde tanı aşamasında bu testleri uzmanlar uygulanmasını daha çok tercih etmektedir.

biriktiricilik bozukluğu testi

Biriktiricilik Bozukluğu Ölçeği

Biriktiricilik bozukluğu testi adı altında psikolojik testler bünyesinde bir ölçek, test ya da bir envanter bulunmamaktadır. Sadece biriktiricilik bozukluğu testi olarak geçebilecek uzmanın seçtiği farklı testler uygulanmaktadır. Ancak biriktiricilik bozukluğu eskiden obsesif-kompulsif bozukluğu olarak geçtiği için tanı testleri buna göre uygulanırdı. Ama şimdi biriktiricilik bozukluğu farklı tanı başlığında olduğu için ülkemizde biriktiricilik bozukluğunu teşhis için bir psikolojik test çevrilmemiştir. Ancak obsesif-kompulsif bozukluklar için kullanılan testler bu rahatsızlık için kullanılabilir. Bu da ne yazık ki tanı koymak için yeteri kadar bilgi ve destek sağlayamayacaktır. Bu durumda uzman tanı aşamasında sadece psikolojik testlere göre hareket etmemesi gerekmektedir.

Aynı zamanda kendi kişisel gözlem ve analizlerini de sürece yansıtması gerekmektedir. Tabi klinik değerlendirmeler de tanı aşamasında kullanılması gerekir. Ayrıca biriktiricilik bozukluğu olan kişiler tedavi olmak istemedikleri için tanı aşamasında uzmanın testi uygulaması için zorlamaması gerekmektedir. Çünkü uygulayacağı test kişinin gönüllülük içerisinde yapması gerekir. Aksi takdirde kişinin verdiği cevaplar yanıltıcı olabilmektedir. Aynı zamanda uzman testin uygulanacağı alanı da iyi belirlemesi gerekmektedir. Çünkü ortamda herhangi bir rahatsız edici uyarıcı olmamasına özen gösterilmelidir. Gürültü, dikkat dağıtıcı nesneler gibi şeyler ortamda olmamalıdır. Aynı zamanda uzman testi uygulamadan önce kişiye testte neler yapacağı hakkında net, anlaşılır bir şekilde dönüt vermelidir.

Sonuç olarak biriktiricilik bozukluğu testi için uzmanın kendi tercihi doğrultusunda genel geçer bir test seçerek uygulayabilir. Testten sonra uzman en uygun ‘’biriktiricilik bozukluğu tedavisi’ne geçebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

About kral4436

Check Also

kıl yolma bozukluğu ölçeği

Kıl Yolma Bozukluğu Testi

Kıl Yolma Bozukluğu Testi ve Kıl Yolma Bozukluğu Ölçeği Kıl yolma bozukluğu testi mesleki anlamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.