Hoş Geldiniz. Tarih: 17.02.2019

Kişilik Gelişimi Nedir?

Kişilik Gelişimi Nedir?Kişilik gelişimi nedir? Bireyin dışarıdan gözlenen davranışlarının ve tutumlarının bütünüdür. Hareketlilik, durağanlık, açık sözlülük, yalancılık, umutsuzluk, neşeli olma, pratik olma, sinirli olma gibi tutum ve davranışların tümü kişiliğimizi oluşturur. Hiçbir insanın kişilik örüntüsü bir diğeri ile aynı değildir. Bu farklılığın nedeni psikoloji tarihinde temel araştırma konusu olmuştur. Watson’la gelişen davranışçı ekol takipçileri doğuştan insanın boş levha olarak geldiği fikrine tutunmuştur. Tüm kişilik yapılarının çevre etkisi ile şekillendiğini düşünmüşlerdir. Çevrenin boş levhayı şekillendirme yöntemini de pekiştireç, ceza, uyaran, tepki gibi kavramlarla açıklamışlardır. Davranışçı Amerikan ekolü yukarıdaki düşünceler üzerinden yürürken Avrupa’da Sigmund Freud davranışçılardan farklı fikirler ileriye sürmüştür.

kişilik gelişimi nedir

Freud’un Kişilik Gelişimi Nedir?Kişilik gelişimi nedir? Psikanalitik teoriye göre insanoğlu doğuştan boş bir levha olarak dünyaya gelmemektedir. Freud’a göre insan doğuştan biyolojik güdülere sahiptir. Freud doğuştan varolan bu dürtülerin çevre etkisi ile biçimlenerek bir kişilik örüntüsü haline geldiğini söylemektedir. Davranışçıların tamamıyla çevre etkisiyle oluşan kişilik tanımlamalarına karşı, Freud doğuştan gelen bir alt yapının çevreyle etkileşimine dayanarak kişilik oluşumunu tanımlamıştır. Freud’un davranışçılardan ayrıldığı diğer bir noktada bilinç kavramıdır. Davranışçılar kişiliğin bilinç düzeyindeki uyarıcı-tepki ilişkisi ile şekillendiğini söylemektedir. Oysa Freud davranışlarımızı yönlendiren asıl gücün bilinç değil bilinçaltı olduğunu söylemektedir. Freud özellikle 0-6 yaş arası yaşanan kötü, korkutucu, utandırıcı gibi anıların bastırılarak bilinçaltına itildiğini söylemektedir. Sonraki yıllarda ise bilinçaltı birikimlerin biz farkında olmadan yüzeye çıktığını ve davranışlarımızı yönlendirdiğini söylemektedir. Kişilik gelişimi nedir? Bilinç farkındalık halimizdir. Bilinç öncesi hatırlayabildiğimiz geçmiş anılarımızdır. Bilinçaltı hatırlayamadığımız ama farkında olmadan bizi yönlendiren bastırılmış geçmiş anılarımızdır. Bilinçaltı ancak hipnoza dayalı psikanaliz yöntemi ile gözlenebilmektedir.

İDKişiliğimizin doğuştan gelen cinsellik ve saldırganlık boyutunu barındıran bölümüdür. Halk dilinde daha çok nefis olarak kullanılmaktadır. Ancak Freud buna id adını vermiştir. Çünkü insanın tüm bencil istekleri ile hayvani dürtüleri bu katmanda yer almaktadır.

SÜPER EGOToplumsal kural, norm, ahlaki değerleri temsil eden kişilik yapımızdır. Vicdan, ayıp olur, yanlış olur, günah, yasak, haram gibi kavramlar bu katman ile ilgilidir.

EGODaima bencil istekler peşinde koşan id ile devamlı görev ahlakıyla bizi yönlendiren süpre ego arasında dengeyi sağlayan kişilik bölümümüzdür. Kişiliğin mantıksal yönüdür.

Sonuç olarak kişilik gelişimi nedir? İnsanın doğuştan getirdikleri ile sonradan kazandıkları arasında örüntü oluşmasıdır. İd insana doğuştan gelmektedir. Süper ego ile ego insanda sonradan oluşmaktadır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Seyda AŞAN dedi ki:

    bir an felsefeme hocamı hatırladım çok güzel açıklamışsınız tebrik ederim

  2. Aamir Asitev dedi ki:

    Teşekkür ederiz, beğenmenize sevindik.

BİR YORUM YAZ