Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

Dil Gelişimi Nedir ve Çocuğun Dil Gelişim Evreleri Nelerdir?

Dil Gelişimi Nedir ve Çocuğun Dil Gelişim Evreleri Nelerdir?Dil gelişimi nedir? Bir yönü ile bilişsel gelişimle bağlantılıdır. Diğer yönü ile ise fiziksel gelişim ve psikomotor olgunlaşma ile ilgilidir. Bebekler doğumdan sonra ilk aylarda ağlama ve agulamalar ile kendini ifade ederler. Araştırmacılar ilk aylarda gözlenen ağlama ve agulamanın tepkisel davranışlar olduğunu, anadili öğrenme ile ilintili olmadığını gözlemlemişlerdir. Araştırmacılar 5 ila 6. Aylarda yumuşak tondaki ağlama, agulama seslerinin kalınlaştığını gözlemlemiştir. Bu ses kartlaşması dönemi ise babıldama evresi olarak tanımlanmıştır. Yapılan araştırmalar babıldamada çıkartılan seslerin anadili öğrenmeden bağımsız, olgunlaşma ürünü davranışlar olduğunu göstermiştir. Bu aylarda gırtlak kaslarının büyümesi ve kuvvetlenmesine dayalı olarak olgunlaşma ürünü ses değişimi gözlenmektedir. Dil gelişimi nedir? İnsanın doğumundan beri ses tellerinde süregelen değişimler ile birlikte insanın diğer gelişim alanlarının da gelişmesidir.

dil gelişimi nedir

Dil Gelişim EvreleriDil gelişimi nedir? Kişinin diğer gelişim alanları ile paralel bir seyir izleyen ve bağlantılı olan bir gelişim alanıdır. Bu noktada dil gelişim evreleri vardır. Bu evreler ise aşağıdaki gibidir;

  • 7 ve 12. Aylar arasında bebekler ma-ma-ma gibi hecemeler yapmaktadır. Bu sesler anadille bağlantılı ilk öğrenme ürünü ses oluşumlarıdır.
  • Aylar civarında bebekler anlamlı ilk sözcüklerini söylerler. Anne-baba-mama-düt gibi basit kelimelerle kendini ifade eder. Bu dönem dil gelişiminde kritik evre olarak tanımlanır. Ayrıca bu dönem tek sözcükle birden fazla şeyi anlatma çabasına dayandığı için morgem dönemi olarak da tanımlanır. Bebek anne derken yüz ifadesi el hareketleriyle anne beni gezdir anne kucağına al gibi daha geniş anlamları ifade etmeye çalışmaktadır.
  • 18 ve 24. Aylar arası telegrafik konuşma evresi olarak tanımlanır. Bu dönemde bebekler iki veya üç kelimeden oluşan bir yapıda konuşurlar. Ancak kelimelerin ekleri, bağlaçları yoktur. Anne top, baba gel gibi genelde öznenin yalın hali ve mastardan oluşan ifade biçimidir. Bu ifade biçimi kısa telgraf yazışmasına benzetildiği için bu adla tanımlanmıştır.
  • 2-5 yaş arası ilk gramer süreci olarak tanımlanmaktadır. İlk gramer sürecinde iki temel gelişim gözlenir. Birincisi kelime hazinesi hayatta gözlenebilecek en hızlı artış oranına ulaşır. 2 yaşında 100-200 civarında kelime dağarcığına sahip olan çocuk 5 yaşında yaklaşık 2000 farklı sözcüğü kullanabilir hale gelir. İkincisiyse 2 yaşında telegrafik konuşma düzenindeki çocuk, 5 yaşta ana dilin genel gramer yapısına uygun bir konuşma düzenine sahip olur. Ekler, tümleçler, bağlaçlar doğru yerde etkin olarak kullanır.

Sonuç olarak dil gelişim nedir? Evrelerden oluşan ve zamanla ileri bir seyir izleyen gelişim alanıdır. Her insanda yaklaşık olarak aynı yaşlarda dil gelişimi görülür. Dil gelişimi nedir? İnsandan insana farklılık gösterebilecek bir seyir de izleyebilir. Ancak er ya da geç dil gelişimi ileriye doğru bir seyir izler.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ