1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Asperger Sendromu Tedavisi

Asperger Sendromu Tedavisi
1

Yazıda Neler Var?

Asperger Sendromu Tedavisi ve Asperger Sendromu İlaçları

Asperger sendromu tedavisi asperger sendromu belirtilerini azaltmaya yönelik bir uygulamadır. Bireyin rahatsızlığın belirtileri ile doğal olarak kendisi başa çıkabilecek beceriye getirmek tedavide ilk amaçtır.

Asperger sendromu tedavisi bireye sosyal, iletişim ve mesleki becerilerini geliştirmeye yönelik bir takım yöntemler uygulanmaktadır.

Ancak her ne kadar asperger sendromu tedavisi için özel müdahaleler kullanılıyorsa bu müdahalelerin her zaman için kalıcı etkileri olduğu söylenemez.

Asperger sendromu için tek ideal tedavi yöntemi sadece bireyin iletişim ve sosyal becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Aynı zamanda kişinin obsesif sayılabilecek rutin tekrarlayıcı davranışlarını da azaltmaya yöneliktir. Ancak unutulmamalıdır ki tüm bunlar kalıcı bir tedavi olarak yapılabilmesi için erken tanı koymak oldukça önemlidir. Ne kadar erken tanı konursa o kadar hastalığın belirtileriyle baş edebilme imkanı çoğalmaktadır.

asperger sendromu tedavisi

 

Asperger Sendromu Tedavileri

Asperger sendromu tedavisi genel itibariyle otizm tedavisine benzer. Ancak tek farkı kişinin iletişim ve dil becerilerini güçlendirmeye yönelik adımlar uygulanmaktadır. Genel olarak tedavi adımları şöyledir;

  • Çocukların ebeveynlerine eğitim verilir ve çocuklarına evde nasıl davranmaları gerektiği ile ilgili bilgi verilir.
  • Çocuğa etkili olabilecek sosyal beceri eğitimleri verilir.
  • İletişimi geliştirebilecek eğitimler verilir.
  • Konuşma terapisi verilir.
  • Obsesyonları azaltma bakımından bilişsel davranışçı terapi uygulanabilir.
  • Çocuğun yaşadıkları anksiyeteye ya da duygusal olarak patlamalara yol açıyorsa stresle baş etme becerisi geliştirilmeye çalışılır.
  • Psikomotor dikkati ve algısal olarak çocuğa bütünlük kazandırmak için mesleki ve fiziki tedaviler uygulanır.
  • Çocuk aynı zamanda depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkları da varsa ilaç tedavisi uygulanır.

Asperger sendromu tedavisi için direk hastalık için uygulanacak ilaçlar yoktur. Ancak hastalığın yanında diğer psikolojik rahatsızlıklar için ilaç tedavisine de başlanabilir. Ancak hastalığın tedavisinde önemli olan nokta ailenin de çocuğa destek için işbirliğine hazır olması önemlidir. Çocuğa kabul edici, ulaşılabilir hedefler koyarak çocuğun özgüvenini de kazanması sağlanmalıdır.

Sonuç olarak asperger sendromu tedavisi alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir programdır. Uzman, çocuğa erken teşhis koymalı ve tedavi için hemen işe koyulmalıdır. Çünkü çocukken teşhis edilemeyen asperger sendromu yetişkinlikte tedavisi oldukça zor olabilmektedir. Hatta yetişkinlikte teşhisi bile zor anlaşılabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kötü olmaktan kurtulmuşgibiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir