1. Ana Sayfa
 2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Depresyon Nedir
0

Yazıda Neler Var?

Depresyon Nedir?

Depresyon nedir?, kişinin gündelik yaşamını bozacak kadar yoğun bir ruhsal çöküntüdür. Tedavi gerektirecek düzeyde şiddetli olan bu ruhsal çöküntüler ile karakterize olan bir rahatsızlık olarak göze çarpmaktadır. Depresyon nedir? Aynı zamanda depresyon değersizlik ya da suçluluk hisleri aşırı düzeyde bilişsel belirtiler olarak hissedilebilir. Depresyon nedir? Bitkinlik gibi davranışsal ve iştahsızlık ya da uyku düzeninde bozulmalar gibi fiziksel belirtiler de ‘’depresyon’’un belirgin özelliklerindendir. Depresyonun ortaya çıkmasında genelde genetik faktörler etkili olmaz. Daha çok erken çocukluk dönemdeki yaşanan kayıpların ve anne-baba-çocuk ilişkisinin niteliğinin depresyona yatkınlığı artırdığı düşünülmektedir.

Depresyon Nedenleri?

Travmatik olaylar, psiko-sosyal sorunlar, hormonal değişimler, tedavi için kullanılan farklı ilaçlar, bağımlılık yapan maddeler; sosyal ve kültürel nedenler, aile içi olumsuz ilişkiler gibi birçok etken depresyon nedenleri arasında sayılabilir. Ancak bu bahsedilen nedenler her insan için geçerli değildir. Çünkü yukarıdaki etkenlerden birine maruz kalan bir insanda depresyon görülmezken diğer bir insanda depresyon açığa çıkabilir. Her insan aynı olaydan farklı boyutlarda etkilenebilir. Ancak bu etkenler genel geçer nedenler arasında yer almaktadır.

Depresyon Nedir

 

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun en çok karşılaşılan belirtileri şunlardır;

 • Öteden beri yapageldiği etkinlikleri yapmakta artık zorluk çekme.
 • Geleceğe ilişkin umutsuzluk duyguları besleme.
 • Karar vermekte zorluk çekme.
 • Kendini değersiz olarak hissetme ve artık kendisine ihtiyacın kalınmadığını düşünme.
 • Geçmişte zevk aldığı etkinliklerden artık zevk almaz olma.
 • Sürekli kafada intihar etme düşünceleri ve intihar girişimi
 • Hemen hemen her gün halsizlik, bitkinlik olması.
 • Kendisini üzgün veya boşlukta hissederek sürekli ağlamalı görünüme sahip olma.
 • İştah azalması neticesinde ciddi derece de kilo kaybına uğrama.
 • Uykusuzluk (İnsomnia) veya aşırı uyku (Hipersomnia) çekme.
 • Dikkat eksikliği, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu.

Depresyon nedir? Psikolojik bir hastalıktır. Günümüzde bu hastalık oldukça yaygındır. Türkiye’de her on kişiden birinde ’depresyon hastalığı’’na rastlanabilir. Ancak toplumda depresyon hastalığı her on kişiden birinde görülüyorken insanlar bu hastalığı yeterince tanımamaktadır.

Sonuç olarak depresyon görülen kişilerde insan ilişkileri bozulur, iş verimi düşer. Bu durumda kişinin günlük yaşamı olumsuz etkilenir. Bunun önüne geçmek için depresyon tedavisi olan bir hastalıktır ve en yakın zamanda bir uzmanla görüşerek yardım alınması gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap