Özel Psikolog

Psikiyatrist Maaşları Ne Kadar? – 2019 Ücretleri

psikiyatrist maaşları ne kadar

Psikoloji ile psikiyatri iki ayrı bilim dalıdır, birbirlerine benziyor olsa da aynı değildir. Üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olan bireyler, mezun olduktan sonra hemen psikolog ünvanı almaya hak kazanırlar ancak durum psikiyatride daha farklıdır. Psikiyatri okuyanlar uzun ve yorucu bir eğitim alırlar ve ardından zorunlu hizmete tabii tutulurlar.  Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı‘nı kazanmaları gerekir. Yani psikiyatrist olmak psikolog olmaktan çok daha zordur. Bu nedenle doğal olarak psikiyatristler, psikologlara göre çok daha fazla gelir elde ederler. Psikiyatrist olmak, eğitimlerin zorluğu ve maddi olarak yıpratması nedeniyle epey zordur. Ancak elde edeceğiniz gelirler ortalamanın üzerinde olacağından bu durumları göğüslemeniz çok da zor olmayacaktır. 

Psikolog maaşlarını başka bir yazımızda ele aldık. Psikolog Maaşları bağlantısına tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Nasıl Pskiyatrist Olunur ?

Psikiyatrist olmak için, tıp fakültesini kazanmanız gerekiyor. Psikiyatri tıp fakültelerinin en zor bölümlerinden biridir. Bu alanda uzmanlaşmak ve kayda değer getiriler elde etmek için öncelikle 6 yıllık tıp fakültesini bitirmeli 2 yıl yüksek lisans eğitimi almalı ve birkaç yabancı dil öğrenmelisiniz. Tüm bunları yapınca Psikiyatrist oluyor musunuz? Elbette hayır 8 yıllık Üniversite eğitiminden sonra 4 yıl süren Tıpta Uzmanlık Eğitimi alıyorsunuz. Toplamda 24 yıllık bir eğitim hayatından sonra, Psikiyatrist olabilirsiniz. Ancak 6 yıllık Tıp fakültesini bitirdikten sonra psikiyatri merkezlerinde çalışabilirsiniz, sadece alanda uzmanlaşmak için yüksek lisans ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi almanız gerekiyor. 

Psikiyatristler Ne Kadar Maaş Alır ?

Bir psikiyatristin ne kadar para kazanacağı, o alanda ki iş tecrübesine, eğitimine ve çalıştığı kuruma bağlıdır. 

Özel Sektör 

Özel sektörde çalışmaya başlayan psikiyatristler ortalama 8 bin TL maaş ile iş başı yaparlar. Bu kazanç çalıştığı merkezin veya hastanenin büyüklüğüne ve çalışan psikiyatristin kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı olarak 30 bin TL’ye kadar çıkma imkanı vardır.

Kamu Sektörü

Kamu da çalışmaya başlayan psikiyatristler eğer uzmanlık ünvanını almamışsa ortalama 6 bin TL maaş ile işe başlarken, uzman psikiyatristler 8 bin TL maaş ile işe başlarlar. Kamu sektöründe ki maaş skalası genelde pozisyon yükselmedikçe artmaz. Yıllık enflasyon artı %1-2 reel kıdem zammı alırsınız. Maaş skalası özel sektörde çok daha geniştir.

Klinik Sahibi

Psikiyatrist olarak kamu veya özel sektörde kendinizi geliştirdiğinize eminseniz, klinik açmayı düşünebilirsiniz. Kendi kliniğinizin sahibi olarak çalışmaya başladığınızda genelde çok daha fazla kazanırsınız. Bu alanda gelirinizi etkileyen en önemli faktörler, tanınmış bir psikiyatrist olmak ve kliniğinizin reklamını yapmak. Ne kadar çok tanınır ve reklam yaparsanız o kadar çok hastaya sahip olursunuz. Kendi kliniğini açan psikiyatristler seans başı ortalama 200-400 TL arası kazanç elde ederler. Haftada 20 seansa giren bir psikiyatrist, kendi merkezinde aylık ortalama 25 bin TL gelir elde edebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ