1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Psikiyatrist Maaşları Ne Kadar? – 2021 Ücretleri

Psikiyatrist Maaşları Ne Kadar? – 2021 Ücretleri
1

Yazıda Neler Var?

psikiyatrist maaşları ne kadar

Türkiye’de psikolog ve psikiyatrist kavramları sık sık karıştırılır. Psikologlar, Fen – Edebiyat fakültelerinde ‘psikoloji’ bölümünden mezun olur. Psikiyatristler ise Tıp fakültelerinde altı yıl eğitim görmektedir. Eğitimin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonrasında psikiyatri bölümünde beş yıl daha eğitim almaları gerekir. Beş yıllık eğitim sonrasında psikiyatrist unvanını almaya hak kazanırlar.

Psikiyatrist maaşları 2021 yılında da diğer senelerde olduğu gibi psikolog maaşlarından daha fazladır. Ayrıca devlet hastaneleri ve özel hastanelerde birçok iş imkanı bulunmaktadır. Dileyen psikiyatristler yurtdışında da çalışabilir.

Psikolog maaşlarını başka bir yazımızda ele aldık. Psikolog Maaşları bağlantısına tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Nasıl Psikiyatrist Olunur ?

Psikiyatrist maaşları kadar merak edilen diğer bir konu psikiyatri eğitimidir. Tıp Fakültesi’ne giren öğrenciler 6 yıl boyunca teorik ve uygulamalı eğitim alır. Eğitimin ardından KPSS’den en az 50 puanalan öğrenciler, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girmeye hak kazanmaktadır. Sınavda başarılı olan öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri alanda asistan psikiyatrist olarak çalışır ve eğitimleri devam eder. Dört veya beş yıllık asistanlık eğitimi alanlar ‘psikiyatri uzmanı’ olmaktadır.

Psikiyatristler kamuda ve özel sektörde kısa sürede iş bulabilir. Aynı zamanda kendi klinikleri açmalarıda mümkündür.

Devlet Hastanelerinde Psikiyatristler Ne Kadar Kazanır?

Devlet hastanelerinde psikiyatrist maaşları kıdem derecesine göre değişmektedir. Henüz uzmanlığını almayan ve asistan psikiyatrist olarak çalışanlar 6000 TL maaş alır. TUS sonrası uzmanlık unvanını alan psikiyatristler ise 8000 TL civarında kazanç elde etmektedir.

Devlet hastanesi psikiyatrist maaşları döner sermayeden alınan oranla artış gösterebilir. Aynı zamanda evli ve eşi çalışmayan çocuk sahibi psikiyatristler daha fazla maaş almaktadır. Çocuk sayısı arttıkça psikiyatrist maaşları da yükselir. Psikiyatri maaşı 2021 yılında da zamlanmıştır, bu zamlar yılda iki defa yapılmaktadır.

Özel Hastanelerde Psikiyatrist Maaşları Nedir?

Özel hastanelerde çalışan psikiyatrist maaşları deneyim, mezun olunan okul vb. faktörlere göre farklılık gösterir. Ancak genelde işe yeni başlayan psikiyatristler ortalama 8000 TL civarında maaş almaktadır. Meslekte uzun yıllar geçiren psikiyatristler 20.000 TL’ye kadar maaş kazanabilir. Özel hastane psikiyatrist maaşları bazı şehirlerde daha düşük olabilir. Örneğin, hasta kapasitesi az olan hastaneler psikiyatrist ve diğer bölümler için daha düşük maaş belirlemektedir. Bu nedenle büyük şehirde bir hastanede psikiyatrist olarak çalışmak daha avantajlıdır.

Klinik Açan Psikiyatristler Ne Kadar Kazanır?

Psikiyatristlerin para kazanabilmesi için diğer bir yöntem kendi kliniklerini açmalarıdır. Psikiyatri uzmanları istedikleri şehir ve caddede klinik açarak para kazanabilir.

Klinik açan psikiyatristler hasta sayısına göre para kazanır. Türkiye’de günümüzde psikiyatri seansları 300 TL civarında değişmektedir. Ancak bu fiyatın altında ve üstünde para kazananlar da bulunur. Aylık ortalama bir hasta sayısı ile psikiyatristler 25.000 TL’ye kadar para kazanabilir.

Psikiyatri Merkezlerinde Çalışan Psikiyatristler Ne Kadar Kazanır?

Kendi kliniğini açmak istemeyen psikiyatristler, bazı sağlık merkezlerinde de iş bulabilir. Psikiyatri merkezlerinin büyük bir çoğunluğu büyük şehirlerde yer almaktadır. Psikiyatri merkezlerinde çalışan psikiyatri maaşları ortalama 7000 TL civarındadır. Psikiyatrist uzmanları 15.000TL’ye kadar maaş alabilir.

Üniversite Hastanelerinde Çalışan Psikiyatristler Ne Kadar Kazanır?

Üniversite hastanelerinde çalışan psikiyatristler, Türkiye şartlarına kıyasla yüksek miktarda maaş alabilir. Çok fazla iş tecrübesi olmayan psikiyatristler ortalama 7000 TL ile işe başlamaktadır. Deneyim kazanan ve bir yandan eğitimine devam eden psikiyatristler daha fazla maaş kazanır.

Profesör, doçent veya yardımcı doçent olan psikiyatristler en az 20.000 TL kazanç elde etmektedir. Bu unvanları almaya hak kazanan psikiyatristler, özel hastanelerde de yüksek maaşla işe başlayabilir.

Çocuk Ve Ergen Psikiyatristi Ne Kadar Maaş Alır?

Psikiyatri alanında farklı dallarda uzmanlaşma imkanı bulunur. En fazla tercih edilen uzmanlık dallarından biri çocuk ve ergen psikiyatrisidir. Çocuklarda görülen otizm, down sendromu, akran zorbalığı, öğrenme güçlüğü vb. birçok sorunu psikiyatristler tedavi eder. Aynı zamanda ergenlik döneminde yaşanan ve aşılamayan sorunlar içinde psikiyatristlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Çocuk ve ergen psikiyatristi maaşları diğer birçok alana göre daha yüksektir. Bu alanda uzmanlaşan kişiler ortalama 9000 TL civarında maaş alabilir.

Bağımlılık Psikiyatristi Ne Kadar Kazanır?

En fazla tercih edilen diğer bir alan bağımlılık psikiyatristidir. Alkol ve madde bağımlılığının tedavisi için bağımlılık psikiyatristleri çalışır. Bağımlılık Psikiyatristleri kamu ve özel hastanelerde, tıp merkezlerinde, bağımlılık tanı ve tedavi merkezlerinde veya psikiyatri merkezlerinde iş bulabilir.

Bağımlılık psikiyatristleri aylık maaş alabilir veya danışana göre üret kazanır. Ortalama maaşları 10.000TL civarında değişmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 sene önce

    Bu işe 11 senesini harcayan psikiyatrist 20 de kazansa helaldir 30 da kazansa. Hakikaten en güzel yılları deli gibi çalışarak geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir