1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Müzikoterapi: Müziğin Ruh Sağlığını İyileştirmesi

Müzikoterapi: Müziğin Ruh Sağlığını İyileştirmesi
0

Yazıda Neler Var?

muzikoterapi

İnsan vücudu, embriyodan canlı bir varlık haline gelene kadar pek çok değişim süreci yaşar. Bu süreçte duyuların gelişimi de vardır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre vücutta ilk gelişen duyu işitme duyusuymuş.  Anne karnındaki bir bebek henüz göremiyor koku alamıyor ve tadamıyor iken duyu organı ilk gelişen organdır. Anne karnındaki embriyo canlı bir fetüse dönüştüğünde ilk duyduğu sesler annesinin kalp atış sesleri ve dolaşım sesleridir. Amerikalı Anestezi Uzmanı Schwartz, ağlayan bebeklere annelerinin kalp atış sesleri ve nefes alıp veriş seslerini dinleterek bebeğin sakinleşmesini sağladı. Bebeğin anne karnında duyduğu bu sesler onu güvende hissetirdi. Öte yandan günümüzde pek çok hastaya modern tıbbın yanında müzik ve ses ile tedavi anlamına gelen müzikoterapi uygulanıyor. Üstelik bu tedaviyi uygulayıp da sonuç alan kişi sayısı hiç de az değil. Bu yazıda sizlere modern tıbba alternatif olan ”müzikoterapi” yani müziğin iyileştirici gücünden bahsedeceğiz.

Türk Tarihinde Müzikoterapi

Türk tarihinde ilk müzikoterapi örneklerine Osmanlı Tarihinde rastlıyoruz. 1400’lü yılların sonlarında Osmanlı’da mental hastalıkların tedavisi için Türk müziği kullanılırmış. Hastalığın türüne göre de  uygulanan müzik makamı değiştirilirmiş. Son yıllarda Müzikoterapi ile yapılan araştırmalarda Müzikoterapi’nin en çok kullanıldığı alanlar, Kanser tedavisi, madde bağımlılığı tedavisi, kronik hastalıklar, kanser hastalıkları, psikolojik bozukluklar ve travmalardır. Yine yapılan bir diğer araştırmaya göre, müzikoterapi uygulanan hastalarda kullanılan anestezi malzemelerinin %50 azaldığı ortaya çıkmış. Yani hastalar müzikoterapi sayesinde suni müdahalelere daha az ihtiyaç duymuş. 

Müzikoterapi

Müzikoterapi’de sandığınız gibi sadece müzik dinletip tedavi etmek gibi bir mevzu söz konusu değil. Müzikoterapi uygulanan hastalara, rüzgar kuş, deniz, dalga sesi gibi sesler de dinletiliyor. Bu sesler insan vucudunun uyurken salgıladığı düşük frekanslı seslere benzediği için rahatlatıcı özelliği bulunuyor ve tedavi ediyor. Ayrıca müzikoterapi, dopamin, seratonin, malatonin gibi ruhsal hastalıkların ana nedeni olan hormonların eksikliğini düzenliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap