1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

PDR Öğrencisi İş İmkanları Nelerdir? PDR Mezunları Ne İş Yapar?

PDR Öğrencisi İş İmkanları Nelerdir? PDR Mezunları Ne İş Yapar?
2

Yazıda Neler Var?

pdr öğrenci iş imkanları

Üniversitede, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü okuduysanız, iş imkanlarınız oldukça fazla ve geniştir. Bu bölümün mezunları pek çok yerde iş bulabilmektedir. Peki PDR mezunları ne iş yapar? PDR mezunu ne kadar kazanır? PDR mezunu nereden iş bulabilir ?

PDR Mezunları Ne İş Yapar ?

PDR mezunları için iş imkanı oldukça geniştir. PDR mezunları rehber öğretmen olabilir, psikolojik danışman olarak, danışmanlık merkezlerinde hizmet verebilir veya kendi işini kurabilir. Ayrıca aile danışmanlığı, klinik psikoloji merkezlerinde ve çocukları için oyun terapi merkezlerinde de iş bulabilirler. Bu bölümden mezun olan bireyler, insan psikolojisi hakkında eğitim sahibi olduğu için insan kaynakları bölümde de çalışabilirler. 

PDR Mezunları Kamu Sektörü İş Olanakları

PDR mezunları, kamu sektöründe de iş bulabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi çeşiti kamu kuruluşlarında, psikolojik danışman, pedagog veya sosyal hizmet uzmanı olarak unvan alabilirler. İlk etapta maaş olarak kamu sektörü daha avantajlıdır. Kamu sektörüne atanan bir PDR mezunu ortalama 3,500 -4,000 TL maaşla işe başlar. Özel sektörde işe başlangıç maaşları ise genelde en az 2,500 TL civarıdır. 

Özel Sektör İş Olanakları

PDR mezunları, özel sektörde daha fazla iş bulabilir. Her ne kadar işe başlangıç maaşları düşük olsa da kendini geliştiren bir PDR mezunu maaşını kolaylıkla 5 haneli seviyelere çıkarabilir. Hatta bu sektöre 7-8 yıl önce asgari ücretle başlayıp şu anda 5 haneli maaş alabilen pek çok insan bulunmaktadır. Ne kadar kazanacağınız kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve hangi firmalarda çalıştığınıza bağlı olarak değişmektedir. Özel sektörde, kreş ve etüt merkezlerine başvuruda bulunarak buralarda psikolojik danışman olarak işe başlayabilirsiniz.

PDR Kamu Sektör Atamaları

Kamu sektöründe çalışmayı tercih edecek adaylar, PDR atamaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu konu hakkında geniş çaplı bilgi verecek olursak, PDR mezun sayısının her geçen yıl daha da artmakta ve doğal olarak ortaya pek çok Psikolojik Danışman çıkmaktadır. Sayıların giderek artması KPSS atama puanlarının da yükselmesine neden olmaktadır. 2017 yılı için PDR KPSS taban puanı 77, mülakat taban puanı ise 82’dir. Kamu sektöründe yıllık ortalama 700-800 kişi PDR uzmanı olarak atanmaktadır.

PDR Mezunu Nereye Atanabilir ?

PDR mezunlarının her ne kadar iş olanakları geniş olsa da, büyük bir çoğunluğu rehber öğretmen olarak atanmaktadır. En çok atanan diğer alanlar ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Cezaevlerinde, Çocuk ve Aile Mahkemeleri, Emniyet İşleri Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşler Başkanlığı da zaman zaman PDR uzmanı almaktadır. 

Rehber öğretmen olarak atanan bir PDR mezunu ortalama 4 bin TL maaş ile işe başlamaktadır. Ek derslerle kazançları ortalama 5 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.  Diğer kurumlara atanan PDR mezunları da 3,000 -5,000 TL maaş ile işe başlamaktadır. 

İLGİLİ İÇERİK:
2020 PDR Taban Puanları
2020 Psikoloji Taban Puanları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. PDR olacam Biznillah

  2. pdr okuyanlar hukuk, sbky ya da ,şletme gibi bölümlerden birinde çap yapma imkanı var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir