Home / Psikolojik Testler / Agorafobi Testi ve Agorafobi Ölçeği
agorafobi ölçeği

Agorafobi Testi ve Agorafobi Ölçeği

Agorafobi Testi ve Agorafobi Ölçeği

Agorafobi testi alanında gerekli mesleki yeterliliğe sahip kişilerin uygulaması gereken bir psikolojik testtir. Psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar ‘’agorafobi testi’’ni uygulayacak yetkinliğe sahiptirler. Bu konuda alanında uzman olan kişinin tanı aşamasında kişiye psikolojik testi uygulaması gerekir. Kişi hakkında pratik bilgi almak ve kişinin yaşadığı agorafobi durumunu belirlemek için kullanır. Aynı zamanda uzman testi uygulamak için uygun ortam koşullarını da oluşturması gerekmektedir. Ortamda ses, ışık, dikkat çekici nesnelerin olmamasına özen gösterilmelidir. Uzman testi uygulamaya geçmeden önce kişiye testin kurallarından da bahsetmelidir. Buna göre kişi uygulama esnasında soruları cevaplarken kafasında soru işareti oluşmaması adına bu yapılmalıdır. Aynı zamanda uzman kişiyi rahatsız edici her türlü uyarıcıdan koruması da gerekir.

agorafobi testi

Agorafobi Ölçeği

Agorafobi testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir psikolojik test ya da ölçek bulunmamaktadır. Uzman agorafobiyi ölçebilecek düzeyde psikolojik testler içinde kendisi seçer ve kişiye uygular. Özellikle bu alanda en çok kullanılan psikolojik test ise Beck anksiyete ölçeğidir. Aaron Beck tarafından geliştirilmiş olan bu ölçek kişilerin kaygıyla ilgili ne tür rahatsızlıklarının olduğunu ortaya çıkartmak için geliştirilmiştir. Beck, bu testi kişilerin ne düzey de kaygı yaşadığını ve bu kaygıların kişide nasıl etkili olduğunu göstermeye çalışmıştır. Beck anksiyete ölçeği 21 farklı sorudan oluşmakta ve uluslararası geçerliliği yüksek bir test olarak karşımıza çıkmaktadır.  Testte yer alan sorular tamamen kişinin kendi düşünme biçimleri üzerine şekillendirilmiştir. Kişi kaygı anında ölüm korkusu, boğulma hissi, kontrolü kaybetme korkusu gibi düşünceleri aklından geçirmektedir. Testte yer alan sorular ise bu düşüncelere benzer bir şekilde oluşturulmuştur.

Uzman uygulayacağı agorafobi testi için psikolojik testler içerisinde bir test seçtikten sonra uygulamaya geçer. Ancak uzman testten elde edilen sonuca göre doğrudan bireye tanı koyması mümkün olmaz. Uzmanın daha çok veriye ihtiyacı bulunacaktır. Bu noktada uzman tanı için kendi gözlem ve analizlerini de yapmalıdır. Aynı zamanda klinik bir değerlendirme de yaparak kişinin agorafobi durumunu belirlemeye çalışmalıdır.

Sonuç olarak agorafobi testi için uygulanabilecek psikolojik testler vardır. Uzman tanı koyduktan sonra en uygun ‘’agorafobi tedavisi’’ne geçer.

[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]

About kral4436

Check Also

kıl yolma bozukluğu ölçeği

Kıl Yolma Bozukluğu Testi

Kıl Yolma Bozukluğu Testi ve Kıl Yolma Bozukluğu Ölçeği Kıl yolma bozukluğu testi mesleki anlamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.