1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Somatoform Ağrı Bozukluğu Testi

Somatoform Ağrı Bozukluğu Testi
0

Yazıda Neler Var?

Somatoform Ağrı Bozukluğu Testi ve Somatoform Ağrı Bozukluğu Ölçeği

Somatoform ağrı bozukluğu testi, alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir psikolojik testtir. Ancak somatoform ağrı bozukluğu testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Sadece psikolojik testler içerisinde somatoform ağrı bozukluğunu ölçebilecek ölçekler ve alt ölçekler bulunmaktadır. Ayrıca somatoform ağrı bozukluğu yaşayan birinin muhakkak bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Uzmanda doğru bir teşhis ile somatoform ağrı bozukluğu tedavisi uygulayacaktır. Ancak burada önemli olan tanı, teşhis aşamasıdır. Hastalığı doğru teşhis etmek ile doğru tedavi yöntemi de uygulanabilecektir. Bu durumda somatoform ağrı bozukluğu testi de tanı aşamasında uygulanmaktadır. Ancak uzman tanı aşamasında sadece bu teste göre hareket etmesi yanlış sonuçlar doğurabilir. Çünkü Bu test tanı koyma amaçlı değildir. Tarama amaçlı yapılmaktadır.

Somatoform Ağrı Bozukluğu Ölçeği

Somatoform ağrı bozukluğu testi, uzman tarafından hasta hakkında pratik bilgi sağlaması için uygulanmaktadır. Bu durumda uzman testi uygularken kişinin rahat hissettiği, sessiz, sakin bir ortam da uygulaması tavsiye edilir. Böylece kişi kendisini rahat hissederek samimi cevaplar vermesi sağlanır. Aynı zamanda uzman testin yönergelerini kişiye açık bir şekilde yalın bir dille ifade etmelidir. Böylece kişi test esnasında aklına takılabilecek bir sorunun oluşmaması sağlanır.

somatoform ağrı bozukluğu testi

Somatoform ağrı bozukluğu testi adı altında en sık uygulanılan psikolojik test ruhsal belirtileri tarama envanteridir. Bu testin alt ölçekleri içinde somatoform bozuklukları tarama amaçlı bir bölüm vardır. Bu bölümdeki sorular ile kişinin hangi somatoform bozukluğuna yatkın olduğunu belirlemeye çalışılır. Aynı zamanda kişide beraberinde gelen diğer psikolojik sıkıntılar hakkında da pratik bilgi sunmaktadır. Bu nedenle uzman, bu test sayesinde genel olarak kişi hakkında bir bilgiye sahip olmaktadır. Böylece uzman kendi gözlem ve analizleri neticesi ile testin sonuçlarını kıyaslayarak doğru bir tanı koyabilir. Unutulmamalıdır ki tanı aşamasında sadece bu testten faydalanılması yanlıştır. Uzman kendi gözlem ve analizlerini de iyi yapmalıdır.

Sonuç olarak somatoform ağrı bozukluğu testi, uzman tarafından kişideki somatoform bozukluğu hakkında bilgi almak için kullanabilir. Ancak tanı aşamasında bire bir bu testten faydalanması yanlıştır.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap