1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Somatoform Ağrı Bozukluğu Nedir?

Somatoform Ağrı Bozukluğu Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Somatoform Ağrı Bozukluğu Nedir ve Somatoform Ağrı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Somatoform ağrı bozukluğu nedir? Somatoform ağrı bozukluğunun belirtileri ‘’somatizasyon bozukluğu’’nda görülen ağrı belirtilerine benzer. Ancak ağrı bozukluğunda ‘’somatizasyon bozukluğu’’nda görülen diğer belirti türleri yoktur. O halde ağrı bozukluğunun karakteristik özelliği, bedenin bir veya daha fazla bölümünde kasten üretilmemiş veya uydurulmamış sürekli ve şiddetli ağrıdır. Tıbbi bir durumun da ağrı da rolü olabilir. Ancak psikolojik etkenler daha önemli bir rol oynar. Somatoform ağrı bozukluğu nedir? Yaşanan ağrının en az bütünüyle tıbbi kaynaklı bir ağrı kadar gerçek ve can yakıcı olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca ağrı her zaman bir dereceye kadar öznel ve özel bir deneyimdir. Başkaları tarafından nesnel olarak tanımlanamaz.

Somatoform Ağrı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Somatoform ağrı bozukluğu nedir? Kişinin bir ya da birden çok bölgesinde ağrı olmasıdır. Bu ağrı gerçekçi ve kişinin gerçek bir can yanması durumu vardır. Genel nüfusta ağrı bozukluğunun yaygınlık oranı bilinmiyor. Ağrı kliniklerindeki hastalar arasında oldukça yaygın olduğu kesindir. Tanı erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda kadınlarda kaygı ve duygu durum bozuklukları ile eş zamanlı ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu bozukluk daha önceden de olabilir.

somatoform ağrı bozukluğu nedir

Somatoform ağrı bozukluğu nedir? Ağrı bozukluğu olan insanlar genellikle çalışamaz. Diğer olağan gündelik etkinliklerini yerine getiremezler. Ortaya çıkan hareketsiz yaşantı ve sosyal yalıtılma, depresyona ve fiziksel güç ve dayanıklılık yitimine yol açabilir. Bu bitkinlik ve güç kaybı da ağrıyı arttırarak bir tür kısır döngüye dönüşebilir. Ayrıca ağrının davranışsal bileşkeni çok kolay şekillendirilebilir. Yani dikkat, sempati ya da istenmeyen etkinliklerden kaçınma tarafından pekiştirildiğinde artabilir. Son olarak ağrının anlamını ve etkilerini felaketleştirme eğilimindeki insanlar, kronik acı durumuna geçme eğilimi en yüksek olanlardır.

Somatoform ağrı bozukluğu belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

  • Klinik görünümün odağında öncelikle bir ya da birden fazla bölgede ağrı olması
  • Ağrının kayda değer bir rahatsızlığa ya da işleyişte bozulmaya yol açması
  • Ağrıda psikolojik etkenlerin önemli bir rol oynadığına kanaat getirilmesi
  • Belirti ya da eksikliğin kasten üretilmemiş ya da taklit edilmiyor olması

Sonuç olarak somatoform ağrı bozukluğu nedir? Kişinin yukarıdaki belirtileri yaşıyor olması ve bunun psikolojik etkenlerinin ağırlıkta olmasıdır. Bu durumda olan kişinin bir uzmandan somatoform ağrı bozukluğu tedavisi alması gerekir. Uzman tanıyı koyma aşamasında somatoform ağrı bozukluğu testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap