1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Panik Atak Nedir ve Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Nedir ve Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
0

Yazıda Neler Var?

Panik atak nedir? Sorusunun yanıtı kaygı ve anksiyete bozuklukları başlığı altındaki diğer bozukluklarda da görülebilen; beklenmedik şekilde aniden ortaya çıkan kaygı ve anksiyete nöbeti durumudur. Panik atak nedir? Panik ataklar aniden başlar ve hızlı şekilde 10 dakikada veya daha az süre içinde doruk noktasına ulaşır. Panik atak nedir? Genel durumlarda tehlike anında olduğunu hissetme veya her an kötü şeyler olacakmış beklentisi vardır. Panik atak nedir? Aynı zamanda sona yaklaştığını, her an ölecekmiş gibi hissetme ve içinden gelen kaçma dürtüsüne karşı koyamama gibi ifade edilebilir.

Panik Atak Nedir?

 

Panik atak nedir? Yaşamı tehdit eden ciddi ve belirli bir fiziksel ve nesnel zorluk ya da tehdit yokken ortaya çıkan ataklarla kendisini göstermektedir. Panik atak hastaları, yaşadıkları kaygı ve ‘’anksiyete belirtileri’’nin tüm özelliklerinin farkında olmaktadırlar. Panik atak hastalığı olan insanların genellikle bir panik atağın tehlikeli ya da utandırıcı olarak hissedebileceği durumlar vardır. Bu durumlardan kaçınırlarken eğer bu kaçınma yaygın hale gelirse agorafobi ile birlikte panik atak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle panik atak agorafobili ve agorafobisiz olmak üzere sınıflandırılır. Çünkü agorafobide kişi, panik atak benzeri durumların ortaya çıkması durumunda kaçmanın; ya da yardım alabilmenin zor olduğu yerlerde ve ortamlarda yoğun kaygı yaşamaktadır.

Panik Atak Nedir

 

Panik Atak Nedenleri

Panik atakta aile ve ikizler üzerinde yapılan araştırmalara göre ortalama bir genetik etken söz konusudur. Bu ikiz çalışmasında Kendler ve arkadaşları panik ataklarına karşı yatkınlıkta görülen farklılıkların %33 ile %43’ünün genetik etkenlerden kaynaklandığını belirtmişlerdir. Ayrıca panik atak, çocuklukta yaşanan ayrılık anksiyetesi ve tehdit edici olayların ardından da ortaya çıkabilmektedir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak yaşayan kişiler herşeyin kötü sonuçlanacağı korkusunu yaşamaktadırlar. Panik atak sırasında;

  • Ölecekmiş hissi
  • Titreme, çarpıntı, terleme
  • Nefes alamama
  • Göğüs ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Bayılma hissi ve baş dönmesi
  • Vücudun belli yerlerinde karıncalanma, uyuşma
  • Akılcı olmayan düşünceler, duygular
  • Kontrolü yitirme korkusu

Bu tarz panik atak belirtileri görülür. Bir anda gelebilen panik atak bu belirtiler ile insanın gündelik yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak panik atak nedir? Psikolojik bir hastalıktır. Kişiye nedeni olmadan aniden gelen ataklarla kişi de ölüm korkusu yaratabilmektedir. Bunun neticesinde bir uzman yardımıyla panik atak testi yapılır. Bu test kişi de görülen panik atağın ne derece de olduğu anlaşılması içindir. Bundan sonra da kişiye en uygun panik atak tedavi sürecine başlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap