1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Somatoform Ağrı Bozukluğu Tedavisi

Somatoform Ağrı Bozukluğu Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Somatoform Ağrı Bozukluğu Tedavisi ve Somatoform Ağrı Bozukluğu İlaçları

Somatoform ağrı bozukluğu tedavisi, somatizasyon bozukluğuna göre daha kolaydır.

Somatizasyon bozukluğu, ağrı bozukluğuna göre biraz daha karmaşık bir süreç izlediğinden ötürü tedavisi oldukça zordur. Ayrıca sağlık masrafları da bir o kadar yüksektir. Somatoform ağrı bozukluğu, somatizasyon bozukluğundaki ağrılara benzeyen ağrılar kendini gösterebilir. Ancak somatizasyon bozukluğundaki diğer tüm belirtilerin görülmediği, bedenin belirli bir bölümünde gerçekleşen ağrılardır. Aynı zamanda kasten üretilmemiş ya da uydurulmamış sürekli ve şiddetli ağrılar ile boy gösteren bir bozukluktur. Nedeni ise tıbbi bir durum olabileceği gibi psikolojik etmenlerin rolünün daha fazla olduğu söylenebilir. Bu bozuklukta yaşanan ağrılar, ciddi bir tıbbi bozukluktaki kadar acı verici ve can yakıcıdır. Ancak dışarıdan bu ağrıları tanımlamak zordur. Bu bozukluğa sahip hastalar genellikle çalışamadıkları gibi bazen malulen emekli olurlar ve gündelik işlerini yapamazlar. Bu durumda olan hastaların somatoform ağrı bozukluğu tedavisi için bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

Somatoform Ağrı Bozukluğu Tedavisi

‘’Somatoform ağrı bozukluğu tedavisi’’nde Bilişsel-Davranışçı teknikler yaygın olarak kullanılır. Bu teknikler ile rahatlama eğitimi birlikte verilerek hastanın ağrılarından çektiği acıyı azaltmaya çalışılır. Böylece ağrının gerçek olduğunu doğrulama ve destek, gündelik etkinlik çizelgesinin çıkarılması gibi uygulamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda bilişsel açıdan yeniden yapılandırma ve ağrısız davranışları pekiştirme uygulamaları da yapılmaktadır. Bunun dışında somatoform ağrı bozukluğu ilaçları adı altında bir ilaç grubu bulunmamaktadır. Ancak somatoform ağrı bozukluğuna iyi geldiği gözlemlenmiş bir takım ilaçlar vardır. Özellikle anti depresan ilaç grupları ile SSRI ilaç gruplarının hastalığı azalttığı da görülmüştür.

somatoform ağrı bozukluğu tedavisi

Ancak unutulmamalıdır ki somatoform ağrı bozukluğu tedavisi için yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemi psikoterapilerdir. Özellikle psikoterapi yaklaşımları içerisinde yer alan Bilişsel-Davranışçı terapi yöntemleri daha çok kullanılmakta ve önerilmektedir. Bu tedavilerin uygulanılmasında hastaların eksikliklerin de ve rahatsızlıklarında ciddi derece de azalmalar görülür. Ancak ağrıların yoğunluklarındaki değişiklikler daha azdır.

Sonuç olarak somatoform ağrı bozukluğu tedavisi için bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Somatizasyon bozukluğu kadar karmaşık değildir. Ancak ağrı bölgelerinin artması ve psikolojik stres faktörlerinin etkisinin devamı halinde bu durum somatizasyona kadar gidebilmektedir. Böylece erken teşhis edebilmek hasta açısından çok önemli olabilmektedir. Aynı zamanda uzman teşhis aşamasında somatoform ağrı bozukluğu testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap