Home / İnsan İlişkileri / Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi Nedir?
akılcı duygusal

Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi Nedir?

Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi Nedir?

Akılcı duygusal terapi nedir? Albert Ellis tarafından psikanaliz uygulamaları ve birey merkezli terapiyle ilgili memnuniyetsizliğin sonucunda geliştirilmiştir. 1955 yılında akılcı terapinin temellerini atan Ellis, kuramını 1961 yılında akılcı duygusal terapiye çevirmiştir. 1993 yılında ise akılcı duygusal davranışçı terapi olarak genişletmiştir. Akılcı duygusal davranışçı terapi nedir? Düşünmeyi, yargılamayı, karar vermeyi, analiz etmeyi ve uygulamayı vurgulaması açısından bilişsel ve davranışa odaklanan terapilerle de ortak yönleri vardır. Ellis’in yaklaşımı önemli davranışçı ve duygusal yönler taşımasına rağmen öncelikle bilişsel bir yaklaşımdır. Akılcı duygusal davranışçı terapinin temel ilkesi insanların düşüncelerinin, davranışlarının ve duygularının kendisinin kontrolünde olmasıdır.

akılcı duygusal davranışçı terapi nedir

Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi ve Hastalıkların Tedavisi

Akılcı duygusal davranışçı terapi nedir? İnsanın kendi duygu ve eylemlerinden sorumlu olduğunu vurgulayan terapi yaklaşımıdır. Akılcı olmayan düşünceler, zararlı duygulara ve işlevsel olmayan davranışlara neden olduğunu savunmaktadır. Gerçekçi bakış açısını öğrenmek ve bu bakış açısını uygulamalarla içselleştirmek mümkündür. Gerçekliği temel alan bir bakış açısı bireyin kendini kabul etmesini ve yaşamından doyum elde etmesini kolaylaştıracaktır. Peki akılcı duygusal davranışçı terapi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır? Akılcı duygusal davranışçı terapi aşağıdaki sosyal ve psikolojik problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır;

Akılcı duygusal davranışçı terapi insanı biricik olarak görmektedir. İnsanları asıl rahatsız eden şeyin olayları ya da durumları algılayış biçimi olduğunu savunmaktadır. İnsanın kendi düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını değiştirebilme yeteneği olduğunu savunmaktadır. İnsanın psikolojik ve duygusal sorunlarının kaynağını akıldışı düşüncelerin bir sonucu olarak görmektedir. Akıl dışı düşünme ise insanın erken yıllarda mantık dışı öğrenmelerinden kaynaklanan bir durumdur.

Sonuç olarak akılcı duygusal davranışçı terapi nedir? Birçok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir yaklaşımdır. Bazı hastalılarda oldukça etkili olduğu görülmüş ve ilaç tedavisi yerine insanları bu yaklaşım türüne göre tedavi etme anlayışı ortaya çıkmıştır.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

About kral4436

Check Also

alışkanlık

Davranış ve Alışkanlıklarımızı Değiştirebilir Miyiz?

Davranış ve Alışkanlıklarımızı Değiştirebilir Miyiz? Davranış ve alışkanlıkları değiştirmenin yolları vardır. Özellikle istenmeyen davranış ve …

One comment

  1. Akılcı duygusal davranışçı terapisini kisi kendi kendine uygulaya bilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.