1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Post Travmatik Stres Bozukluğu Nedir?

Post Travmatik Stres Bozukluğu Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Geçmişte çok ciddi sonuçları olan bir olay yaşadınız mı?
sdgd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişteki bir olaydan ötürü dehşete düştünüz mü?
sdd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişteki bir olay yüzünden korku ve çaresizlik duygularını sık sık yaşıyor musunuz?
dsd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız bir olay yüzünden kabuslar görüyor musunuz?
sddf
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Anılarınızla yüzleşmekten korkuyor musunuz?
sdgd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız dehşet verici bir olayı tekrar yaşıyormuş gibi hissediyor musunuz?
gfgsd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız kötü bir olayı hatırlatacak bir ipucu bulduğunuzda kendinizi psikolojik olarak aşırı rahatsız hissediyor musunuz?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Duygusal olarak sürekli uyuşukluk içinde hissediyor musunuz?
dsgds
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız dehşet verici olaydan sonra kendinizin değiştiğini, aşırı öfkeli olduğunuzu, uykusuzluk çektiğinizi odaklanma problemlerinizin olduğunu, en ufak bir durumda aşırı tepki verdiğinizi düşünüyor musunuz?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Post Travmatik Stres Bozukluğu Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Post Travmatik Stres Bozukluğu Nedir ve Post Travmatik Stres Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Post travmatik stres bozukluğu nedir? Büyük bir stres karşısında artmış kaygı ve travma ile ilgili uyarıcılardan kaçınmadır. Böylece duygusal tepkilerin azalması gibi aşırı tepkileri içermektedir. Post travmatik stres bozukluğu nedir? Bu bozukluğun tanımlanmasında Vietnam savaşı oldukça etkili olmuştur. Bu bozukluğun ortaya çıkmasında etkili olan etmenler, kişinin doğrudan yaşadığı, şahit olduğu, öğrendiği ya da fiziksel bütünlüğünü tehdit edici olaylardır. Bu olaylar ölüm, ölüm tehdidi, ciddi yaralanmaları içerdiği gibi yoğun korku ve dehşet hissi de yaratmaktadırlar. Eğer stres kaynağı sosyal ya da mesleki işlevsellikte bir bozulmaya sebep oluyorsa buna akut stres bozukluğu adı verilmektedir. Bu bozukluk ‘’post travmatik stres bozukluğu’’ndan ayrı bir bozukluktur.

Akut stres bozukluğu ile ‘’post travmatik stres bozukluğu’’nu ayıran nokta, belirtilerin 1 aydan kısa sürmesidir. Yani post travmatik stres bozukluğu tanısı konabilmesi için belirtilerin en az 1 ay sürmesi gerekmektedir.

Post Travmatik Stres Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Post travmatik stres bozukluğu nedir? Travmatik olayların şiddetine göre artmaktadır. Örneğin savaş alanında bulunulan süre arttıkça ailede başka birinde olsun ya da olmasın post travmatik stres bozukluğu aynı kalmaktadır. Ancak ailede ruhsal hastalık varsa kısa süreli savaşa maruz kalmak bile yüksek oranda ‘’post travmatik stres bozukluğu’’na sebep olabilmektedir. Ayrıca ailede önceden rahatsızlığın bulunması ve aileden erken ayrılma gibi faktörlerde kişilerin yatkınlıklarını artırdığını düşünülmektedir.

Post travmatik stres bozukluğu nedir? Kişinin büyük bir stres durumuyla karşılaşması sonucu ortaya çıkan büyük bir kaygı durumudur.

post travmatik stres bozukluğu nedir

‘’Post travmatik stres bozukluğu’’nun klinik belirtileri, travma yaratan olayın davetsiz anlarda tekrar tekrar yaşanması durumudur. Travma ile ilgili uyarıcılardan kaçınma ve duygusal uyuşukluk ve uykusuzluk gibi belirtileri de vardır. Özellikle gürültüye karşı tahammül gösterememe, irkilme durumunda aşırı uyarılma olmak diğer belirtileri arasındadır. Ancak genel olarak post travmatik stres bozukluğunun tanı ölçütleri aşağıdaki gibidir;

  • Kişinin beden bütünlüğünün ciddi bir olay karşısında tehlikeye düşmesidir. Böylece aşırı korku, dehşete düşme, çaresizlik gibi duygularını yansıtan tepkiler gösterme
  • Travma sonrası anılarla yüzleşmekten korkma, kabuslar görme, travmayı yeniden gerçekleşiyormuş gibi hissetmek gibi etkileri vardır. Özellikle travmayı yaratan olaya ilişkin en ufak bir ipucunda aşırı derecede psikolojik rahatsızlık içinde bulunurlar.
  • Travmayı aklına getirebilecek ortamlardan kaçınma, duygusal olarak sürekli uyuşukluk hissetme
  • Travma sonrasında öfke patlamaları, uykusuzluk, odaklanma problemleri, en ufak bir durumda aşırı tepki verme ve irkilme

Sonuç olarak post travmatik stres bozukluğu nedir? Kişinin yaşadığı travma sonrası devam eden ve en az bir ay sürecek olan bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı kişinin bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Uzmanda en uygun ‘’post travmatik stres bozukluğu tedavisi’’ne geçerek kişiye yardımcı olur. Ayrıca uzman tanı aşamasında post travmatik stres bozukluğu testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap