1. Ana Sayfa
 2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Eroin Bağımlılığı Nedir?

Eroin Bağımlılığı Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Eroinin bağımlılık yaratan bir madde olduğunu bilmenize rağmen kullandınız mı?
asds
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Eroinin verdiği rahatlığı, zevki cinsel orgazm yaşamakla eş değer olduğunu düşünür müsünüz?
sdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen yaşamın size yüklediği aşırı stresten kurtulmak istediğinizde aklınıza bağımlılık yaratan maddeleri kullanmak geliyor mu?
asda
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Merak ve keyif almak için eroin kullanmak, en azından bir kere denemek aklınızdan geçer mi?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Çevrenizde eroin tarzı madde kullananları gördüğünüzde sizin de kullanma isteği uyanıyor mu?
asdas
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Eroin Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Eroin Bağımlılığı Nedir ve Eroin Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Eroin bağımlılığı nedir? Eroin, afyon ve türevleri içerisinde belki de en zararlı uyuşturucu maddedir. Afyon ve türevleri de 18 kimyasal maddenin karışımından oluşmaktadır. Güçlü bir yatıştırıcı ve ağrı kesici olarak da kullanılabilen afyon, acı bir toz olduğu bulunmuştur. Eroini bulan Heinrich Dreser bu maddeye büyük bir coşkuyla müjdelemiştir. Bunun sonucunda da dönemin bilim insanları tarafından hemen benimsenmiş ağrı kesici olarak morfin yerine hastalarda kullanılmaya başlanmıştır. Öte yandan morfinden daha hızlı ve daha yoğun etki eden eroin, bağımlılık yaratan tehlikeli bir madde olduğu anlaşılmıştır. Büyük bir düş kırıklığıyla tıbbi kullanımdan kaldırılmıştır.

Eroin Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Eroin bağımlılığı nedir? Eroin bağımlılık yaratan tehlikeli bir uyuşturucu maddedir. Duman yoluyla, burun, deriden, damardan, yeme yoluyla vücuda alınır. Damardan alınan eroinin hemen olan etkileri arasında pek çok bağımlının cinsel orgazmla karşılaştırdığı gözlenmiştir. Bununla birlikte mide bulantısı ve kusma da eroin kullanımının hemen olan etkilerinin bir parçası olarak bilinir. Eroinin çekilmesi durumunda insan acı verici bir yoksunluk dönemi geçirmektedir. Bu yoksunluğu maddeye ulaşarak hemen atlatmak ister. Yoksunluk durumunda;

 • Burun akıntısı
 • Göz sulanması
 • Terleme
 • Huzursuzluk
 • Solunum hızının artması
 • Madde için yoğunlaşmış istek
 • Uykusuzluk
 • Soğukluk hissini ateş basması
 • İshal ve karın ağrıları
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Belirgin titreme
 • Deliryum
 • Halüsinasyon
 • Manik hareketlilik
 • Kalp ve damar sisteminin çökmesi
 • Ölüm gibi durumlar söz konusu olabilir.

eroin bağımlılığı nedir

Eroin bağımlılığı nedir? Eroinin çekilmesiyle kişide ortaya çıkan yoksunluk belirtileridir. Kişinin bağımlılığı yoksunluğu atlatırsa git gide azalmaktadır. Ancak bu yoksunluk acı verici bir durum olduğu için çoğu kişi bu durumdan kurtulmak için tekrar çareyi eroinde bulmaktadır.

Ayrıca tipik olarak eroin bağımlısının hayatı git gide daha fazla bir şekilde maddeyi elde etme ve kullanma üzerine yoğunlaşır. Bu yüzden çoğunlukla kişinin er geç belli bir miktarda maddeyi elinde tutmak için her şeyi göze alabilir. Yalan söyleme, hırsızlık yapma, istenmeyen kişilerle irtibata geçme gibi davranışlar görülür.

Eroin Bağımlılığı Nedenleri Nelerdir?

Eroin bağımlılığı nedir? Eroin bağımlılığı kişinin eroine karşı aşırı bir istek duyması ve yokluğunda kişinin acı yaşamasıdır. Bu durum kişinin eroine alışma sebepleri arasında en çok akran baskısı, merak ve keyif alma vardır. Kişi yaşamın streslerinden kurtulmak için, kişisel uyumsuzluklar ve sosyokültürel nedenler gibi kullanma nedenleri rol oynar. Aslında sigara, alkol, uyuşturucu gibi tüm madde kullanımı davranışları heyecan arama olarak adlandırılan bir kişilik özelliği ile ilişkilidir.

Eroin bağımlılığı nedir? Kişinin bilişsel işleyişinde bozulmalara yol açan, dikkat ve öğrenme gibi eksiklikleri ortaya çıkaran bir hastalıktır. Kişinin merkezi sinir sisteminde değişikliğe sebep olur. Bu da kişide bilişsel işleyişte bozulmalar ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Psikopatolojiye Bağlı Bağımlılık

Eroin bağımlılığı nedir? Kişi, maddenin yokluğunda hemen arayışa girmesi ve bulamadığında acı çekmesi durumudur. Eroin bağımlıları arasında anti-sosyal kişilik bozukluğu oldukça sık rastlanır. Bunun yanında depresyon, gerilim, güvensizlik, yetersizlik hisleri, insanlarla iletişim kurmada güçlük gibi etkileri vardır. Özellikle eroin kullananların %6’sında kişilik bozuklukları gözlenmiştir. Eroin bağımlılığı olan kişilerde psikolojik rahatsızlık da yaygındır. Yani eroin ve diğer uyuşturucu maddeler psikolojik rahatsızlıkları da tetiklemektedir.

Sonuç olarak eroin bağımlılığı nedir? Kişinin maddenin çekilmesiyle yoksunluk hissettiği, acı verici bir durumdur. Bu durumda olan kişilerin muhakkak bir uzmandan yardım alması gerekir. Uzman tanı aşamasında eroin bağımlılığı testi uygulayabilir. Ardından da ‘’eroin bağımlılığı tedavisi’’ne geçebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap