Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Alkol Bağımlılığı Sendromu Testi
alkol bağımlılığı sendromu ölçeği

Alkol Bağımlılığı Sendromu Testi

Alkol Bağımlılığı Sendromu Testi ve Alkol Bağımlılığı Sendromu Ölçeği

Alkol bağımlılığı sendromu testi, alanında uzman olan psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışmanlar tarafından uygulaması yapılmaktadır.

Alkol bağımlılığı sendromu testi amacı ise kişideki bağımlılık düzeyini ölçmektir. Bu nedenle alkol bağımlılığı sendromu testi uzman tarafından tanı aşamasında uygulanmalıdır. Uzman aynı zamanda test için uygun bir ortam yaratmalıdır. Ortamın fiziksel koşulları testi cevaplayacak olan kişi için rahat olmalıdır. Çünkü kişi rahat bir ortamda samimi ve doğru cevaplar verebilmektedir. Aksi takdirde kişi kendini rahatsız hissedebilir bu durum vereceği cevaplara yansıyacaktır. Ayrıca uzman test sonuçlarına göre hareket ederek tanıyı koymamalıdır. Test sonuçları önemlidir. Ancak uzmanın kendi analizleri, gözlemleri, klinik değerlendirmeler gibi faktörlerde tanı için göz önüne alınmalıdır.

alkol bağımlılığı sendromu testi

Alkol Bağımlılığı Sendromu Ölçeği

Alkol bağımlılığı sendromu testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Ancak kişinin alkol içme durumunu, sebeplerini, bağımlılık şiddetini ölçmek için oldukça iyi ölçekler vardır. Bu ölçekler içerisinde;

  • Alkol Bağımlılığı Testi: Bu test tamamen kişinin alkole göre bağımlılık şiddetini ölçmeye yaramaktadır. Tanı aşamasında tanı için uygundur. Ancak bu testin bire bir sonuçlarına hareket etmek doğru değildir. Uzmanın kendisi de tanı aşamasında aktif olmalıdır. Alkol bağımlılığı için en çok kullanılan testler arasındadır.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Bu test sadece alkol bağımlılığı için değil diğer madde bağımlılıkları içinde kullanılan bir ölçektir. Bu teste göre kişinin herhangi bir maddeye olan yatkınlığı ve bağımlılık şiddetini ölçmeye çalışmaktadır. Bu testin uluslararası geçerlilik ve güvenirliliği yüksektir.
  • Alkol Bağımlılığı Şiddeti Ölçeği: Bu testin amacı da alkol kullanımından dolayı kişideki ortaya çıkan bozuklukların tespitine yöneliktir. Uluslararası geçerliliği ve güvenirliliği yüksektir. Kişinin alkol bağımlılığı neticesinde ortaya çıkan bozuklukların ne düzeyde olduğunu belirlemeye yöneliktir. Uzman yine bu testin sonuçlarına göre bire bir tanı koymamalıdır.

Yukarındaki testler alkol bağımlılığı sendromu testi için tanı aşamasında kullanılabilir. Bu durumda uzmanın gerekli önergeleri vererek kişinin eksik veya yanlış cevaplamasının önüne geçmesi gerekir.

Sonuç olarak alkol bağımlılığı sendromu testi, kişinin alkol bağımlılığı düzeyini, şiddetini ölçmek için kullanılmaktadır. Ardından uzman en uygun ‘’alkol bağımlılığı sendromu tedavisi’ne geçerek programa başlanır.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: