1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Nedir?

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Nedir ve Madde Bağımlılığı Bozuklukları Belirtileri Nelerdir?

Madde bağımlılığı bozuklukları nedir? Toplumumuzda artan madde kullanımı ve bağımlılığı hem halkın hem de bilimin dikkatini çekiyor. Şu anki bilgilerimiz tam olmaktan uzak olsa da bu sorunları, bir yaftalama yapmadan ele almak lazım. Hayatın güçlüklerine karşı geliştirilmiş uyumsuzluk biçimleri olarak incelemek, anlamak ve tedavi etmek açısından daha net bir ilerleme sağlıyor. Elbette böyle bir yaklaşım bu sorunun gelişiminde bireyin hiçbir sorumluluğu olmadığı anlamına gelmiyor. Tam tersine, bireysel yaşam tarzlarının ve kişilik özelliklerinin bağımlılıkla ilgili bozuklukların gelişmesinde önemli rol oynadığı düşünülüyor. Bu konular bazı tedavi yöntemlerinin merkezinde yer alıyor.

Madde bağımlılığı bozuklukları nedir? Her yerde karşımıza çıkan alkol kullanımı, kokain, kumar gibi bağımlılıkların yanı başında bitiveren rahatsızlıklardır. Bağımlı davranış, yani bir madde ya da etkinliğe patolojik gereksinim duymaya dayalı davranıştır. Alkol, nikotin, kokain gibi maddelerin kullanımını içerir. Bugün toplumda karşı karşıya kalınan bu maddelerin kullanımı en yaygın ve tedavi edilmesi zor akıl sağlığı sorunlarından biridir.

madde bağımlılığı bozuklukları nedir

Madde Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Madde bağımlılığı bozuklukları nedir? Sorusunun yanıtı kişinin herhangi bir maddeye bağımlı davranış göstermesi sonucu ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıklardır. Özellikle demans, deliryum, dissosiyatif amnezi, şizofreni, duygudurum bozuklukları, anksiyete, cinsel işlev bozuklukları, uyku bozuklukları gibi çeşitli bozukluklar ortaya çıkar.

Madde kullanımında en çok kullanılan sorunlu maddeler zihinsel işlevleri etkileyen psikoaktif maddelerdir. Nikotin, alkol, barbitüratlar, yatıştırıcılar, amfetaminler, eroin, ekstasi, esrar. Bu maddelerden bazıları örneğin alkol ve nikotin yetişkinler tarafından yasal olarak satın alınabilir. Örneğin barbitüratlar ve OxyContin gibi ağrı kesiciler yasal olarak tıbbi denetim altında verilebilir. Ancak bunlar dışındaki diğer maddeler kesinlikle yasa dışıdır.

Madde kullanımı, kullanım sonrası araç kullanmak gibi potansiyel olarak tehlikeli davranışlara iten sürekli kullanıma neden olan bir patolojik durumdur. Sosyal, psikolojik, mesleki ya da sağlıkla ilgili sürekli bir sorun yaratmasına karşın sürekli kullanılmaya devam eden bir davranış örüntüsü izler.

Madde bağımlılığı bozuklukları nedir? Madde kullanım bozukluklarının daha ağır biçimini içerir. Genellikle istenen etkilerin ortaya çıkması artan oranlarda kullanım gereksinimi söz konusudur. Bu bozukluklarda bağımlılık, kişinin bir uyuşturucu maddeye tolerans göstereceği ve maddeye ulaşamadığında yoksunluk belirtileri göstereceği anlamına gelir.

Sonuç olarak madde bağımlılığı bozuklukları nedir? Çeşitli maddelerin kullanımı doğrultusunda açığa çıkan bir takım psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklardır. Bu durumda olan kişilerin Bir uzmandan yardım alarak madde bağımlılığı bozuklukları tedavisi görmelidir. Tanı koyarken de uzman, kişiye madde bağımlılığı bozuklukları testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap