1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Barbitürat Bağımlılığı Nedir?

Barbitürat Bağımlılığı Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Uyku problemleri yüzünden barbitürat tarzı ilaçlar kullandınız mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Uyumanıza yardımcı olmak için ilaç kullanıyor musunuz?
asdasd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak uyuyabilmek için uyku hapları kullanmanız gerekiyor mu?
asdasd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sakinleştirici ilaçlar kullanıyor musunuz?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Günlük hayatta kullandığınız ilaçlar yüzünden karar vermede, problem çözmede zorlanıyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Barbitürat Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Barbitürat Bağımlılığı Nedir ve Barbitürat Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Barbitürat bağımlılığı nedir? Yüzyılı aşkın bir süredir barbitürat olarak adlandırılan güçlü yatıştırıcılar uyumaya yardımcı amaçlı kullanılıyor. Her ne kadar tıbbi amaçlarla yasal olarak kullanılsa da, aynı zamanda hem fizyolojik hem de psikolojik bağımlılık yapmaktadır. Ayrıca ölümcül aşırı dozlarla sıkça ilişkilendirilen son derece tehlikeli ilaçlardır. Barbitürat bağımlılığı nedir? Barbitüratlar eskiden hekimler tarafından hastaları sakinleştirmek ve uykuyu tetiklemek için kullanılıyordu. Merkezi sinir sistemi etkinliğini yavaşlatan barbitüratlar, biraz da alkol gibi depresan etki yaratırlar. Barbitürat ya da sakinleştirici alan bir kişi kısa bir süre sonra gerilimin ortadan kalmış gibi göründüğü bir rahatlama hissi yaşar.

barbitürat bağımlılığı nedir

Barbitürat Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Barbitürat bağımlılığı nedir? Fiziksel ve zihinsel bir halsizlik, uyuşukluk ya da uyku hali gibi belirtileri vardır. Tabi tüm bu belirtilerin yoğunluğu alınan ilacın dozuna göre, tipine göre değişmektedir. Güçlü dozlar neredeyse anında uykuya neden olur. Aşırı dozlar beyindeki solunum merkezlerini felç ettiği için ölümcüldür. Karar verme ve problem çözme yeteneğinin azalması, ağırlık çökmesi, konuşmanın yavaşlaması, ani duygu durumu değişiklikleri de barbitüratların yaygın etkileri arasındadır. Aşırı barbitürat kullanımı toleransın artmasına ve fizyolojik ve psikolojik bağımlılığa yol açar. Beyinde hasara ve kişilik bozukluklarına da neden olabilir. Opiat toleransının aksine, barbitürat toleransı ölümcül dozda artışa neden olmaz. Yani kullanıcılar, kasten ya da kazayla kolaylıkla ölümcül doz alabilirler.

Barbitürat Kullanımı ve Bağımlılığında Nedensel Etkenler

Barbitürat bağımlılığı nedir? Birçok genç insan barbitürat denese de çoğu bağımlı olmaz. Gerçekten de bağımlı barbitürat kullanıcıları genellikle bu ilaçları uyku hapı niyetine göre kullanırlar. Genelde barbitürat kullanıcıları diğer madde sınıflarını kullanmayan orta yaş ve daha yaşlı kesim insanlardır. Bu kişiler ilaçları evlerinde kullandıkları ve genellikle toplumda bir sıkıntıya neden olmadıkları için sessiz kullanıcılar olarak anılır. Barbitüratlar genellikle alkolle birlikte kullanılır. Kimi kullanıcılar barbitürat, amfetamin ve alkolü birleştirerek yoğun bir uçma etkisi yaşadıklarını öne sürer. Bununla birlikte barbitürat ile alkolü karıştırmanın olası etkilerinden biri, iki madde birbirinin etkisini artırdığı için ölümdür.

Sonuç olarak barbitürat bağımlılığı nedir? Kişinin yatıştırıcı ilaçlara bağımlı olmasıdır. Bu durumda olan kişilerin bir uzmandan barbitürat bağımlılığı tedavisi alması gerekir. Uzman tanı aşamasında barbitürat bağımlılığı testi de uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap