1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Amfetamin Bağımlılığı Nedir?

Amfetamin Bağımlılığı Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Yasal olarak tıbbi açıdan amfetamin kullanıyor musunuz?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetaminlerin insana fiziksel ya da zihinsel olarak enerji sağladığını düşünüyor musunuz?
fdfbdfb
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımı sizde aşırı bitkinliğe neden oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımından dolayı kafa karışıklığı, heyecan, iştah kaybı, titremeler var mı?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımından sonra aşırı uykusuzluk var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Amfetamin Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Amfetamin Bağımlılığı Nedir ve Amfetamin Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Amfetamin bağımlılığı nedir? Piyasaya ilk sürülen amfetamin olan benzendrin ya da amfetamin sülfat 1927 yılında sentezlenmiştir. 1930’larda eczanelerde tıkalı burunları açmak için kullanılan uçucu krem şeklinde satılmaya başlamıştır. Üreticiler kısa bir süre sonra müşterilerin ilacı burun için değil kafa yapmak için kullanıldığını fark edecekti. Böylece amfetamin sülfatın uyarıcı etkileri, hekimler tarafından uyarıcı amaçlı kullanılmaya başlamadan önce, halk tarafından keşfedilmiş oldu. 1930’ların sonlarında Dexedrine ve methedrine adında iki yeni amfetamin piyasaya sürüldü. Bunların ikincisi merkezi sinir sistemini hem benzedrine hem de Dexedrine’den daha güçlü bir şekilde uyarıyordu. Bu nedenle de daha tehlikeli olduğu düşünülüyor. Gerçekten de kullanılması ölümcül sonuçlar doğurabilir.

amfetamin bağımlılığı nedir

Amfetamin Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Amfetamin bağımlılığı nedir? Yasal olarak tıbbi amaçla kullanılmakla birlikte amfetaminler fazladan zihinsel ya da fiziksel enerji sağlayan sihirli ilaçlar değildirler. Aslında, kullananları kaynaklarını daha fazla tüketmeye iter. Bu da genellikle tehlikeli derecede bitkinlikle sonuçlanır. Amfetamin bağımlılığı nedir? Amfetamin maddesinin kişide yarattığı psikolojik ve fiziksel bağımlılıktır. Amfetaminler bünyede hızla tolerans geliştirir. Dolayısıyla alışkanlık oluşan kullanıcılar başkaları için ölümcül olabilecek dozlarda ilaç alabilirler. Bazı örneklerde daha hızlı ve yoğun sonuçlar elde etmek için enjeksiyon yolu ile alındığı da olur.

Önerilen dozajı aşıldığında amfetamin kullanımı tansiyonun yükselmesine neden olur. Aynı zamanda göz bebeklerinin büyümesine, anlaşılmaz ya da hızlı konuşmaya, aşırı terlemeye de neden olmaktadır. Amfetamin bağımlılığı nedir? Titremelere, heyecana, iştah kaybına, akıl karışıklığına neden olan bir bağımlılıktır. Ayrıca uykusuzlukta amfetamin bağımlıları içerisinde görülmektedir. Aşırı miktarda enjekte edildiğinde methedrine tansiyonu ani ölüme yol açacak oranda yükseltebilir. Ayrıca, kronik amfetamin kullanımı beyinde hasara ve çok çeşitli psikopatolojilere yol açabilir. Paranoid, şizofreni gibi belirtileri amfetamin bağımlılarında görmek mümkündür. Hatta psikolojik durum içerisinde amfetamin psikozu olarak bu belirtiler arasında yer alabilir. İntihar, cinayet, saldırı ve diğer çeşitli şiddet eylemleri de amfetamin kullanımı ile ilişkilendirilir.

Sonuç olarak amfetamin bağımlılığı nedir? Kişinin amfetamin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik ve fiziksel yoksunluk belirtileridir. Bu belirtiler kişide ölüme götürebilecek düzeyde olabilir. Bu durumda olan kişilerin amfetamin bağımlılığı tedavisi alması gerekmektedir. Uzman tanı aşamasında amfetamin bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap