1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Esrar Bağımlılığı Nedir ve Esrar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Esrar Bağımlılığı Nedir ve Esrar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?
0

Yazıda Neler Var?

Esrarı bağımlılık yapan bir madde olarak görmenize rağmen deneyip kullandınız mı?
sdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Gündelik hayatın verdiği stresten uzaklaşmak için madde kullanıyor musunuz?
asda
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Merak ettiğiniz için kullanmak istediniz mi?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Çevrenizde esrar kullanan kişileri gördükçe bu durum sizi de içine çekiyor mu?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Esrar Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Esrar Bağımlılığı Nedir ve Esrar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Esrar bağımlılığı nedir? Esrar veya marihuana dünyanın çeşitli bölgelerinde ılıman iklimlerde, örneğin Hindistan, Afrika, Meksika, ABD’de yetişen kenevir bitkisinden elde edilir. Kullanıma hazır durumdayken genellikle kurutulmuş yeşil yapraklar şeklindedir. Bu nedenle ot adıyla anılmaktadır. Çoğunlukla sigara biçiminde ya da pipolarla içilir. Bazı kültürlerde çay gibi kaynar suyun içine atıldıktan sonra suyu içilir. Daha güçlü bir uyuşturucu olan haşhaş da kenevir bitkisinden elde edilen reçinenin sakızımsı bir pudraya dönüştürülmesiyle yapılır. Haşhaş da esrar gibi genellikle sigara şeklinde içilir. Esrar hafif bir halüsinojen olarak düşünülse de etkisi, doğası, yoğunluğu diğer uyuşturucu halüsinojenlerden farklıdır.

esrar bağımlılığı nedir

Esrar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Esrar bağımlılığı nedir? Esrar şiddetli öfori, neşe ve aşırı konuşkanlık yaratabilir. Ancak yoğun kaygı ve depresyonun yanı sıra sanrılara, halüsinasyonlara ve diğer psikoz benzeri davranışlara da yol açabilir. Son 8 yıl içinde ergenler arasında uyuşturucu madde kullanımı biraz azalmış olsa da hala 7000 kişinin bu maddeyi kullanıldığı düşünülüyor. Bunların üçte ikisi ise 18 yaşın altındaki kişiler olduğu tahmin ediliyor. Esrar bağımlılığı nedir? Esrar etkileri, kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Ancak belli başlı etkileri ise aşağıdaki gibidir;

  • Kullanılan maddenin niteliği ve dozu
  • Kullanan kişinin kişilik özellikleri ve duygu durumu
  • Kullanan kişinin madde ile geçmiş deneyimleri
  • Sosyal ortama ve kullanıcının beklentileri

Bununla birlikte kullanıcıların üzerinde büyük oranda birleştiği görüş esrarın hafif bir entoksikasyon yarattığıdır. Bu hafif öfori durumunda kendini iyi hissetme, algısal keskinliğin artması durumları gözlenir. Aynı zamanda hoş bir rahatlamaya genellikle bir sürüklenme ya da akıp gitme hissi eşlik eder. Duygusal veriler yoğunlaşır. Esrar beyindeki içsel saatin işleyişinde değişiklikte yaratır. Genellikle zaman duygusu esner ya da bozulur. Böylece birkaç saniye süren bir olay çok uzun sürüyormuş gibi görünebilir. Aynı zamanda esrar benlik denetimini de zayıflatmaktadır. Hüküm giymiş cinayet zanlılarının madde kullanma geçmişlerinin incelendiği bir çalışma yapılmıştır. Cinayet işlemiş erkekler arasında en yaygın kullanılan maddenin esrar olduğu bulunmuştur. Bunların üçte biri cinayetten önce esrar kullandığını söylemiştir. Üçte ikisi ise cinayet sırasında esrarın bazı etkilerini halen yaşamakta olduğunu söylemiştir.

Sonuç olarak esrar bağımlılığı nedir? Kişinin öz denetim kaybına neden olan ve bir takım işlevsel bozukluklara yol açan bir rahatsızlıktır. Bu durumda olan bireylerin bir uzmandan esrar bağımlılığı tedavisi alması gerekmektedir. Uzman tanı aşamasında esrar bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap