1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Afazi Nedir?

Afazi Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Afazi, dil ya da konuşma bozukluğu olarak geçmektedir. Kişinin beyninde dil ve konuşma ile sorumlu olan bölgelerinde fiziksel bir hasar sonucu ortaya çıkan bir bozukluktur.

Afazi belirtileri nelerdir?

  • Anlamada zorluk
  • Konuşmada zorluk
  • Okuma ve yazmada zorlanma
  • Konuşmaya çalışmakta uygun olmayan kelimelerin kullanımı
  • İsimlendirmede zorluk

Afazi çeşitleri nelerdir?                                                  

Afazik çeşitleri hastalığın tepkilerine göre farklılık göstermektedir. Ancak yaygın olarak görülen afazik çeşitleri ise aşağıdaki gibidir.

Tutuk afazi

Bu tip bir afazik problemi olan kişilerin yaşadığı sıkıntı konuşmaktır. Kişi ne demek istediğini bilir ancak telaffuzda sorun yaşar. Mesela dilimin ucunda ancak söyleyemiyorum deyimi bu tip afazik için daha açıklayıcı olur.

Akıcı afazi

Afazik problemlerinde yaşanan bir diğer sorun ise kişinin her şeyi olduğu gibi görmesine, duymasına rağmen beyninde kodlayamamasıdır. Anlamlı olarak konuşmada oldukça sıkıntı çekerler. Kelimeleri olduğu gibi algılar, nasıl ve nerede kullanıldığına bakmazlar.

Anomik afazi

Kelime hatırlama da zorluk yaşayan bu tip afazikler genelde nesneleri adlandırmada oldukça güçlük çekerler. Akıcı konuşma var ancak kullanacakları kelimeleri hatırlamada zorlanırlar.

Global afazi

Afazik tipleri içerisinde en çok şiddetli olan afazidir. Genel olarak felç geçiren insanlarda görülür. Konuşma ve anlama işlevleri bozuktur. Okuma ve yazma becerileri de ortadan kalkmaktır.

Progresif afazi

Çok nadir görülen bir afazik türdür. Kişilerin zamanla yavaş yavaş konuşma ve anlama yetilerini yitirmeye başlamaları ve okuma ve yazma becerilerinin yavaş yavaş kaybolmaya başlamasıdır. Bu durumda olan kişiler artık alternatif iletişim yollarını bulmaya çalışırlar. Örnek olarak el kol hareketleri bu alternatif iletişim yolları içerisinde yer alır.  

Afazik, ağır veya hafif düzeyde görülebilmektedir. Hafif düzeyde afazik sorunu olan kişilerin konuşmalarında herhangi bir sıkıntı yoktur ancak kelimeleri bulmakta ve karmaşık konuşmakta oldukları görülür. Ağır afazik düzeyi olan kişilerin ise tüm iletişim yetenekleri ortadan kalkar.

Afazi nasıl teşhis edilir?

Afazik görülme olasılığı felç sonrası daha çok yüksektir. Ancak bunun yanı sıra ciddi bir beyin hasarı ve tümör gibi etkilerde afazinin oluşmasına neden olmaktadır. Dil ve konuşma yetilerinin değerlendirilmesi sonucu kişiye afazik tanısı konulmaktadır.

Nasıl tedavi edilmektedir?

Tedavi için belli kriterler gerekmektedir. Özellikle kişinin yaşı, beyin hasarının oluşma nedeni, afazinin çeşidi, lezyonun yeri ve boyutu önemli kriterler arasındadır.

Afazik kişilere dil ve konuşma terapisi afazinin belirtilerinin hafiflemesine yol açmaktadır. Tedavi de kişinin konuşma becerileri geliştirilmeye çalışılır. İletişim konusunda kişiye destek olunur. Tedavide amaç kişinin bilişsel anlamda gelişmesini sağlayacak dil ve konuşma aktiviteleri yapmasını sağlamaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap