1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Parafili Tedavisi ve Parafili İlaçları

Parafili Tedavisi ve Parafili İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Parafili Tedavisi ve Parafili İlaçları

Parafili tedavisi üzerine yürütülen çalışmaların çok büyük bir bölümü cinsel suçluları içerir. Herhangi bir suç işlememiş ya da kurbansız parafili tedavisi üzerine literatür büyük oranda vaka raporlarından oluşur. Çünkü parafililerin çoğu bu tip durumlarda tedavi arayışında olmaz. Parafililerin tedavisinde yine kişinin sapkın cinsel davranışını değiştirecek davranışçı terapiler, bilişsel-davranışçı terapiler etkili olabilmektedir. Aynı zamanda sosyal beceriler eğitimi verilerek de bu kişilerin normal ilişkilere yönlendirilmeye çalışılır. Tedavinin amacı ise kişinin cinsel davranış örüntülerini değiştirmek ve yeniden cinsel bir suç işlememesidir. Daha uygun cinsel etkileşimde bulunmaya yönelik davranışlar kişiye pekiştirilmeye çalışılır. Aynı zamanda aşırı cinsel dürtüleri olan kişilerin bu dürtülerini azaltmaya da çalışılır.

parafili tedavisi

Parafili Tedavisi

Parafili tedavisi için psikoterapiler etkili olabilmektedir. Ancak istenilen seviyede değildir. Bu yüzden psikoterapilerin biyolojik tedaviler ile birlikte kullanılması daha faydalı olduğu görülmüştür. Son yıllarda SSRI kategorisindeki antidepresanların parafil arzu ve davranışları azaltarak çeşitli ‘’parafili tedavisi’’nde yararlı olduğu bulundu. Bununla birlikte cinsel suçların tedavisinde yararlı olmazlar. Cinsel suçlara uygulanan en tartışmalı tedavi testislerin alınmasıdır.

Bir diğer tartışmalı nokta da bazen kimyasal hadım etme olarak adlandırılan hormon tedavisi şeklinde uygulanan hadım etme yöntemidir. Hem cerrahi hem de kimyasal hadım etme yöntemleri testosteron düzeyini, dolayısıyla cinsel dürtüyü azaltarak saldırganın uygunsuz itkilere karşı koyabilmesini sağlar. Kimyasal hadım etme yöntemi daha çok depo-provera ve lupron gibi anti-androjen steroid hormonların verilmesiyle uygulanır. Bu iki yönteminde ciddi yan etkileri vardır. Kontrolsüz bir çalışmada lupron ilacının dramatik sonuçlar doğurduğu görülmüştür.

Parafili olan 30 erkek terapiden önce haftada ortalama 48 sapkın fantezi kurduklarını söylerken tedavi sırasında bu sayının sıfıra düştüğünü bildirmişlerdir.  Bununla birlikte bu ilacın kesilmesinden sonra nüksetme oranları çok yüksek çıkmıştır.

Tüm bunların yanı sıra günümüzde suçlunun itki denetimini öğrendikten sonra hormon tedavisinin kesilmesi umut edilir. Ardından hormon terapisi ve bilişsel-davranışçı terapilerin bir arada kullanılması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte mevcut çalışmaların hemen hepsinde görülen en önemli eksik tedaviye eşit oranda motive olmuş rastgele atanmış kontrol gruplarının olmamasıdır. Bazılarına göre cinsel suçlulara tedavi olanakları sunmak etik dışıdır. Bununla birlikte bunun doğru olması için tedavinin etkili olması gerekir ki günümüzde bunu kesin olarak söyleyemiyoruz.

Sonuç olarak parafili tedavisi için psikoterapiler ile birlikte hormon tedavileri bir arada kullanılabilir. Uzman bu noktada tanı aşamasında parafili testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap