1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Pedofili Tedavisi ve Pedofili İlaçları

Pedofili Tedavisi ve Pedofili İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Pedofili Tedavisi ve Pedofili İlaçları

Pedofili tedavisi gerçekten zor bir durumdur. Çünkü pedofili tedavisi için uzmanın kendi duygu ve düşüncelerini kontrol altında tutmaya çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde uzman hastayı farklı birine sevk ederek tedavi sürecini durdurabilir. Bir başkası bu tedavi sürecine başlayabilir. Ancak burada aynı zamanda pedofili tedavisi için yeterli geniş çaplı bir araştırma söz konusu değildir. Günümüzde hala çalışmalar yapılmaktadır. Ancak henüz sistematik bir tedavi programı oluşturulamamıştır. Bu noktada klasik psikoterapilerle ve biyolojik tedavi süreçleriyle pedofili tedavisi yürütülür. Tedavinin amacı ise kişinin cinsel açıdan uyarılma örüntülerini değiştirmektir. Yetişkin partnerlerle daha uygun cinsel etkileşim kurabilmelerini için bilişsel ve sosyal becerilerini geliştirmeye çalışılmaktadır.

pedofili tedavisi

Pedofili Tedavisi

‘’Pedofili tedavisi’’nde amaç kişinin yeniden suç işleme olasılığını azaltmaktır. Alışkanlık ve davranışları değiştirmek ve cinsel dürtüleri azaltmaktır. Cinsel uyarılma örüntülerini değiştirmek için genellikle itici uyarıcılarla terapi kullanılır. Bunun için örneğin buluğ çağı öncesi bir kızın çıplak fotoğrafı gibi parafil bir uyarıcı ile pedofil bir uyarıcının birlikte verilmesidir. Bir başka örnekte ise mide bulandırıcı kokuların zorla teneffüs ettirilmesi ya da kola verilen şokla eşleştirme yapılır. Bu eşleştirme buluğ çağı öncesi bir kız fotoğrafıyla birlikte itici bir uyarıcının aynı anda verilmesiyle kişinin her seferinde rahatsızlığının artırılmasıdır.

Elektrikle itici uyarıcı terapisine bir alternatif de gizli duyarlılaştırmadır. Yani hastanın uyarılma noktasında en güçlü olduğu bir anda mide bulandırıcı kötü bir konunun verilmesidir. Ayrıca sapkın uyarılma örüntülerinin yerini de kabul edilebilir uyarıcılar tarafından uyarılmanın alması gerekir. Genellikle, araştırmacılar hoş orgazm uyarıcısını rıza gösteren yetişkinler arasındaki cinselliği içeren cinsel fantezilerle eşleştirmeye çalışmışlardır. Örneğin, cinsel suçlulardan sapkın fantezileri düşünürken mastürbasyon yapmaları istenir. Boşalmanın kaçınılmaz olduğu noktada hasta fantezisini daha uygun bir tema ile değiştirir. İtici uyarıcılarla terapinin laboratuvar ortamında kısmen başarılı olduğu görülmektedir. Ancak terapi sonucunda gerçekleşen bu değişimin motivasyonun azalması durumunda hastanın dış dünyadaki yaşamında ne kadar geçerli olacağı belirsizdir. Ayrıca itici uyarıcılarla terapiye cinsel suçlarda halen geniş çaplı olarak başvurulmakla birlikte artık tek tedavi biçimi olarak kullanılmamaktadır.

Bilişsel-Davranışçı terapilerde kullanılan bilişsel yeniden yapılandırma tekniği de bazı noktalarda işe yaradığı görülmüştür. Aynı zamanda sosyal beceriler eğitimi ile birlikte kullanılması daha etkili olabilmektedir.

Sonuç olarak pedofili tedavilerinde için hala en etkili tedavi yöntemleri keşfedilmeye çalışılmaktadır. Bu noktada uzmanın tanı aşamasında pedofili testi de uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap