1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Pedofili Nedir ve Pedofili Belirtileri Nelerdir?

Pedofili Nedir ve Pedofili Belirtileri Nelerdir?
0

Yazıda Neler Var?

Pedofili Nedir ve Pedofili Belirtileri Nelerdir?

Pedofili nedir? DSM tanı kriterlerine göre bir yetişkinin buluğ çağı öncesi yaştaki bir çocukla cinsel etkinlik içeren davranışlar sergilemesidir. Bu durum tekrarlanan ve cinsel açıdan yoğun uyarılmaya yol açan fantezi, istek ve davranışlar sergiliyorsa pedofili tanısı konur. Tanı için bu istekler doğrultusunda hareket edilmiş olması gerekmez. Pedofili genellikle çocuğun cinsel organlarını okşama ya da uyarma ve bazen da penetrasyon içerir. Penetrasyon ve bununla birlikte gelen zorlama genellikle çocuğa fiziksel zarar verse de, genellikle sadizmde olduğu gibi amaç değil yan etkidir. Bununla birlikte pedofili tanısı konan az sayıda erkeğin aynı zamanda cinsel sadist oldukları görülmüştür. Pedofili tanımında tercih edilen partnerin yaşı değil, bedensel olgunluğu önemlidir. Dolayısıyla çocukluk dönemindeki cinsel taciz üzerine çalışmalar çocukluğu genellikle ergenliği de kapsayabilen bir yaş aralığında tanımlarlar. Bu çalışmaların pedofili ile ilgili olması gerekmez. Bir inceleme çalışmasında kurbanları çocuk olan cinsel suçluların %50’sinde cinsel pedofili eğilimi olduğu görülmüştür.

pedofili nedir

Pedofili Belirtileri Nelerdir?

Pedofili nedir? Hemen hepsi erkek olan pedofililerin, kurbanlarının yaklaşık üçte ikisi tipik olarak 8 ila 11 yaşları arasındaki kız çocuklarıdır. Pedofili nedir? Pedofil erkeklerin bazıları kurbanlarının cinsiyeti ile görece daha az ilgilenirler. Ancak çoğu heteroseksüeldir. 2 ya da 3 pedofiliden biri homoseksüeldir. Homoseksüel pedofillerin genellikle heteroseksüel pedofillerden daha çok kurbanı olur. Büyük bir kısmı da çocuk pornografisi kullanır. Pedofili belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

  • En az 6 ay boyunca tekrarlanan, ergenlik çağ öncesi çocuk veya çocuklara yönelik yoğun, cinsel açıdan uyarıcı fantezi, istek, davranışlar
  • Kişi bu cinsel istekler doğrultusunda hareket etmiştir.
  • Cinsel istek ya da fanteziler kayda değer işlev bozukluğu ya da rahatsızlıklar yaratmaktadır.
  • Kişi en az 16 yaşındadır ve çocuktan en az 5 yaş büyüktür.

Çocuklara cinsel taciz”de bulunanlarda, saldırganlık sergilemeyenlere oranla çocukların yetişkinlerle cinsel temastan yarar sağladığına, teması genellikle çocukların başlattığına inanma eğilimi vardır.

Pedofili nedir? Motivasyon açısından birçok pedofil utangaç, içedönük görünse de diğer bireyler üzerinde egemenlik veya üstünlük kurmak isterler. Bazıları aynı zamanda çocukluğun masumiyet, koşulsuz sevgi veya basitlik gibi yönlerini idealleştirirler.

Pedofili genellikle ergenlik çağında başlar. Kişinin tüm yaşamı boyunca sürer. Birçoğu çocuklara daha yakın olabilmek için çocuklarla ya da gençlerle ilgili işlerde çalışırlar. Bir kısmı bundan yararlanmasa da birçoğunda durum tam tersidir. Çeşitli çalışmalarda pedofil ergen ve yetişkin erkeklerin çocukluk döneminde cinsel ya da fiziksel tacize maruz kaldığını göstermektedir. Aynı zamanda yapılan çalışma da pedofil erkeklerin düşük IQ puanları olduğu, solaklık oranının üç kat daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak pedofili nedir? Bir yetişkinin buluğ çağı gelmemiş olan bir çocuğa karşı cinsel etkinlikler içeren davranışlar sergilemesidir. Günümüzde ne yazık ki çocuklara yönelik cinsel istismar ve cinsel taciz olayları sürmektedir. Bunun önlemini almak içinde siyasiler, eğitimciler, psikologlar, psikiyatristler araştırma yapmaktadırlar. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda pedofil tedavisi için çalışmalar yapmaktadırlar. Hastalığı teşhis için kullanılabilecek pedofil testi de bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap