1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Amfetamin Bağımlılığı Testi

Amfetamin Bağımlılığı Testi
0

Yazıda Neler Var?

Yasal olarak tıbbi açıdan amfetamin kullanıyor musunuz?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetaminlerin insana fiziksel ya da zihinsel olarak enerji sağladığını düşünüyor musunuz?
fdfbdfb
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımı sizde aşırı bitkinliğe neden oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımından dolayı kafa karışıklığı, heyecan, iştah kaybı, titremeler var mı?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımından sonra aşırı uykusuzluk var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Amfetamin Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Amfetamin Bağımlılığı Testi ve Amfetamin Bağımlılığı Ölçeği

Amfetamin bağımlılığı testi bu alanda yeterli bilgi birikimine sahip olan psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanmaktadır. Uzmanın bireysel anlamda yeterlilik sahibi olması için belli psikolojik testler ile ilgili eğitim almış olması gerekmektedir. Bu eğitimi uzmanın tanı aşamasında hastalığı teşhis etmek için kişi hakkında pratik olarak bilgi almak için kullanır. Aynı zamanda kendi kişisel gözlem ve analizleri ile de tanıyı koyar. Uzmana verilen eğitimlerde bire bir psikolojik test sonuçlarına bağlı kalınmaması önerilir. Çünkü psikolojik testlerden elde edilen sonuçların her zaman bire bir gerçeği yansıtmayacağı söylenir.

amfetamin bağımlılığı testi

Amfetamin Bağımlılığı Ölçeği

Amfetamin bağımlılığı testi adı altında bir psikolojik testi bulunmamaktadır. Sadece amfetamin bağımlılığı için kullanılabilecek belli başlı psikolojik testler vardır. Bu testlerin soru maddelerinde amfetamin bağımlılığına yönelik ölçekler vardır. Kişinin rahatsızlığına yönelik pratik bilgi alınabilir. Kişinin maddeye olan bağımlılığını tespit etmeye yöneliktir. Amfetamin bağımlılığı testi için uygulanabilecek belli başlı testler ise aşağıdaki gibidir;

  • Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği: Bu test kişinin bağımlılığı hakkında pratik bilgi vermektedir. Ancak bu ölçek sadece amfetamin bağımlılığı testi olarak kullanılmamaktadır. Aynı zamanda diğer madde bağımlılıkları içinde bu test kullanılmaktadır. Sadece bu testin sonuçlarına göre uzmanın hareket etmesi yanlış olur. Uzman aynı zamanda farklı testlerde kullanabilir veya kendi gözlem, analiz, klinik değerlendirmelerini yaparak tanıyı koyabilir.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Bu testte yine kişinin bağımlılığı hakkında bilgi verebilmektedir. Aynı zamanda kişinin bağımlı olduğu maddeye karşı ne derece bağımlılık şiddeti olduğunu da belirlemeye çalışmaktadır. Özellikle amfetamin bağımlılığı tedavisi için kişinin maddeye olan bağımlılık şiddetini tespit etmeye yönelik kullanılabilecek testlerin başında gelmektedir.

Yukarıda verilen testler amfetamin bağımlılığı testi olarak kullanılabilir. Ancak uzman, bu testleri uygularken kişiye uygun rahatsız edici olmayan bir ortamda bu testi uygulaması gerekir. Aynı zamanda testte yer alan bilgileri de kişiye eksiksiz bir şekilde aktarmalıdır. Aksi takdirde kişinin testte yer alan sorulara vereceği cevaplar yanıltıcı olabilmektedir.

Sonu olarak amfetamin bağımlılığı testi için kullanılabilecek testlere göre uzmanın bire bir hareket etmemesi gerekir. Uzmanın kendi gözlem ve analizleriyle de tanı aşamasında değerlendirilmesi önerilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap