Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Eroin Bağımlılığı Testi ve Eroin Bağımlılığı Ölçeği
eroin bağımlılığı ölçeği

Eroin Bağımlılığı Testi ve Eroin Bağımlılığı Ölçeği

Eroin Bağımlılığı Testi ve Eroin Bağımlılığı Ölçeği

Eroin bağımlılığı testi, alanında uzman olan kişiler tarafından uygulanması gereken bir ölçektir. Bu noktada psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanabilir. Uzman testi uygulama aşamasında testte yer alan önergeleri kişiye eksiksiz bir şekilde aktarması önemlidir. Çünkü kişi verilen önergeler doğrultusunda testteki soruları cevaplayacaktır. Verilen cevapların da yanlış olmaması için bu nokta da uzmanın sadece önergeler ile uygulamayı yürütmemesi gerekir.

‘’Eroin bağımlılığı testi’’nin uygulandığı ortamı da iyi ayarlaması gerekmektedir. Ortamda rahatsız edici uyarıcıların olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü kişi kendisinin rahat hissettiği bir ortamda verilen sorulara doğru cevap verebilmektedir. Bu noktada verilen cevapların yanıltıcı olmaması için ortamın fiziki koşulları testi uygulamaya müsait olmalıdır.

eroin bağımlılığı testi

Eroin Bağımlılığı Testi

Eroin bağımlılığı testi adı altında herhangi bir psikolojik test bulunmamaktadır. Ancak psikolojik testler içerisinde eroin bağımlılığı için uygulanabilecek ölçekler vardır. Bu ölçekler;

  • Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği: Bu test sadece kişinin eroin kullanımına dair ayrıntıları ölçmemektedir. Aynı zamanda diğer madde kullanımları için ve alkol bağımlılığı içinde sıkça kullanılmaktadır. Testte yer alan madde kullanımlarına dair ölçekler kişinin maddeye ne tür bir düzeyde bağımlı olduğuna dair bilgiler vermektedir. Ancak uzmanın sadece bu testin sonuçlarına göre hareket etmesi doğru olmaz.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Bu testte yine sadece eroin kullanımına yönelik ölçülen bir test değildir. Bu test aynı zamanda diğer madde kullanımlarına dair de bilgi vermektedir. Bu ölçeğe göre kişinin herhangi bir maddeye olan yatkınlığının ne derece olduğunu belirlemeye yöneliktir. Ayrıca bu testin uluslararası geçerliliği ve güvenirliliği vardır. Bu testin sonuçlarına göre yine uzmanın tanı koyması yanlış olur.

Yukarıda verilen testler eroin bağımlılığı testi olarak kullanılabilir. Ancak uzmanın tanı aşamasında uygulaması gerekmektedir. Bu testte elde edilen sonuçlardan uzmanın %100 emin olmaması gerekir. Uzman aynı zamanda kendi gözlem, analizleri ve klinik değerlendirmeler ile birlikte tanı aşamasında hareket etmesi önerilir. Aksi takdirde kişiye konulacak olan tanının yanlış olma olasılığı artar. Bu da kişi için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Sonuç olarak eroin bağımlılığı testi için alanında uzman olan kişilerin uygulaması gerekmektedir. Uzman tanıyı koyduktan sonrada ‘’eroin bağımlılığı tedavisi’’ne geçilir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: