1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Eroin Bağımlılığı Tedavisi ve Eroin Bağımlılığı İlaçları

Eroin Bağımlılığı Tedavisi ve Eroin Bağımlılığı İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Eroinin bağımlılık yaratan bir madde olduğunu bilmenize rağmen kullandınız mı?
asds
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Eroinin verdiği rahatlığı, zevki cinsel orgazm yaşamakla eş değer olduğunu düşünür müsünüz?
sdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen yaşamın size yüklediği aşırı stresten kurtulmak istediğinizde aklınıza bağımlılık yaratan maddeleri kullanmak geliyor mu?
asda
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Merak ve keyif almak için eroin kullanmak, en azından bir kere denemek aklınızdan geçer mi?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Çevrenizde eroin tarzı madde kullananları gördüğünüzde sizin de kullanma isteği uyanıyor mu?
asdas
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Eroin Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Eroin Bağımlılığı Tedavisi ve Eroin Bağımlılığı İlaçları

Eroin bağımlılığı tedavisi, başlangıçta ‘’alkol bağımlılığı tedavisi’’ne benzer.

Eroin bağımlılığı tedavisi fiziksel ve psikolojik desteği ve yoksunluk döneminde yardım etmeyi içeren bir süreci vardır. Bağımlılar çoğunlukla yoksunluğun yarattığı rahatsızlıktan dehşete kapılırlar. Ancak hastanede çoğunlukla bu acıyı yatıştırmak için ilaç verildiği için bu durum birdenbire yaşanmaz. Toplum içerisinde bağımlıların uyuşturucu temin edebildikleri ve kendilerini toplumun yaptırımlarından koruyabildikleri ortamlar uyuşturucu alt kültürü olarak anılır. Bu kültüre katılma kararı gelecek açısından önemli sonuçlar doğurur. Çünkü bu noktadan sonra, bağımlının etkinlikleri madde kullanıcısı rolü çevresinde şekillenecektir. Kısacası bağımlılık bir hayat tarzı hale gelir.

eroin bağımlılığı tedavisi

Eroin Bağımlılığı Tedavisi

Eroin bağımlılığı tedavisi, fiziksel yoksunluk döneminin bitmesinden sonra eskiden bağımlı olan kişinin yaşadığı topluma yeterli uyum sağlaması için destek olunur. Aynı zamanda ileride de eroinden kaçınmasına yönelik yardımlara yoğunlaşır. Bununla birlikte, prognoz genellikle olumsuzdur. Birçok hasta tedaviyi bırakır. Eroin yoksunluğu madde isteğini ortandan kaldırmaz.

‘’Eroin bağımlılığı tedavisi’’nde ana hedeflerden biri bu isteğin durdurulması olmalıdır.

Eroine yönelik bu şiddetli fizyolojik isteği önlemeye yönelik bir yaklaşıma New York üniversitesinden bir araştırma ekibi öncülük etmiştir. Bu yaklaşımda bağımlıların bütünüyle yeniden sosyalleşebilmesi için metadon adlı ilacın yanı sıra bir rehabilitasyon programı uygulanır. Bu programda da danışmanlık, grup terapisi gibi terapi yaklaşımları uygulanır. Metadon hidroklorit, eroin ile ilişkili sentetik bir uyuşturucu maddedir. Fizyolojik bağımlılık düzeyi eroinle aynıdır. Bağımlının eroin isteğini ciddi psikolojik bozulmalara yol açmadan tatmin ettiği için bu ilaç tedavide kullanılır. Ancak bunun için tedavinin formel klinik bağlamda uygulanması ve uyuşturucu kullanımının azalması sonuçlarının doğuyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda bilişsel işleyişinde de iyileşmeler olması gerekmektedir.

‘’Eroin bağımlılığı tedavisi’’nde buprenorfin gibi farklı ilaçlar da kullanılmıştır. Buprenorfinin eroin yerine verilen maddeler arasında metadon kadar etkili olduğu, ancak daha az yarı etki doğurduğu düşünülmektedir. Eroine karşı kısmi bir antagonist işlevi görür. Eroin kullanımına bağlı mutluluk hissini yaratır. Bununla birlikte ilaç eroinin karakteristik özelliği olan fiziksel bağımlılığa neden olmaz. Ayrıca şiddetli yoksunluk belirtileri olmadan bırakılabilir. Öyle görülüyor ki metadon gibi buprenorfinin de eroinden uzak durma etkisinin sürdürülmesi için en iyi yöntem davranış terapisiyle birlikte uygulanmasıdır.

Sonuç olarak eroin bağımlılığı tedavisi alanında uzman olan kişiler tarafından yürütülmelidir. Ayrıca hastanın bir klinikte tedavi görmesi gerekir. Aynı zamanda uzman tanı aşamasında eroin bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap