1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Amfetamin Bağımlılığı Tedavisi

Amfetamin Bağımlılığı Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Yasal olarak tıbbi açıdan amfetamin kullanıyor musunuz?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetaminlerin insana fiziksel ya da zihinsel olarak enerji sağladığını düşünüyor musunuz?
fdfbdfb
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımı sizde aşırı bitkinliğe neden oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımından dolayı kafa karışıklığı, heyecan, iştah kaybı, titremeler var mı?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Amfetamin kullanımından sonra aşırı uykusuzluk var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Amfetamin Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Amfetamin Bağımlılığı Tedavisi ve Amfetamin Bağımlılığı İlaçları

Amfetamin bağımlılığı tedavisi, amfetamin yoksunluğu çeken hastalara yönelik çeşitli tedavilerin etkileri üzerine az sayıda araştırma yürütülmemiştir.

‘’Amfetamin bağımlılığı tedavisi’’nde göz önüne alınması gereken husus ise kişinin maddeye olan fizyolojik bağımlılığıdır.

Amfetamin yoksunluğu genellikle güvenli olsa da bazı verilere göre ilaca fizyolojik bağımlılık söz konusudur. Kronik, aşırı amfetamin kullanımından aniden çekilmek kişide bir takım belirtilere sebep olmaktadır. Uzmanın tedavi aşamasında buna da dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü kişinin amfetamin maddesini aşırı tüketiminden dolayı aniden ilacın kesilmesi kişide bir takım rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. Hatta kişi bundan dolayı acı, sancı çekebilir.

amfetamin bağımlılığı tedavisi

Amfetamin Bağımlılığı Tedavisi

Amfetamin bağımlılığı tedavisi için bir uzman vasıtasıyla kişinin tedavi programına alınması gerekir. Kişinin aile fertleri de bilgilendirilerek tedavi sürecine dahil edilmesi önemlidir. Uzman, kişinin aile bireylerini bilgilendirerek kişiye tedavi sürecinde destek olmalıdır. Aile faktörü kişi üzerinde tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Amfetamin bağımlılığı tedavisi için kişinin amfetamin kullanımına yönelik araştırma yapmalıdır. Kişinin amfetamin maddesine bağımlılık şiddetinin belirlemelidir. Bunun için tanı aşamasında uzman amfetamin bağımlılığı testi uygulayabilir. Kişinin amfetamin kullanımı aşırı derecede ise uzman bu noktada kişiyi maddeden uzak tutması aniden gerçekleşmemelidir. Çünkü aşırı kullanımdan aniden çekilen kişi için tedavi süreci oldukça acı verici olmaktadır. Kişi aşırı kullanımdan bir anda yoksunluğa düşerse kişide kramp, bulantı, ishal hatta nöbetler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ani kesme genellikle bezginlik ve depresyon duygularına yol açar. Depresyon genellikle 48 ila 72 saatte doruğa ulaşır. Böylece bir ya da iki depresyon şiddeti yoğunluğunu korur. Daha sonra birkaç gün boyunca bu yoğunluk aşamalı olarak azalır. Ancak hafif depresyon ve halsizlik haftalar hatta aylar boyu da sürebilir.

Uzman, tedavi sürecinde kişiye psikoterapilerle kişinin maddeye olan bağımlılığını farkında olmasına yardımcı olur. Hem de ilaç tedavisi ile depresyonun etkilerini azaltmaya çalışır. Ayrıca beyin hasarı da söz konusu ise konsantrasyon eksikliği ve bellekte bozulma gibi rezidüel etkiler görülebilir. Bu da sosyal, ekonomik ve kişisel açıdan bireyde zararlara yol açmaktadır.

Sonuç olarak amfetamin bağımlılığı tedavisi için şu ana kadar ciddi tedavi yöntemleri keşfedilmemiştir. Bu noktada uzmanın psikoterapiler ve ilaç tedavileri ile kişinin madde bağımlılığını kontrol altına almaya çalıştığı görülür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap