Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Esrar Bağımlılığı Testi ve Esrar Bağımlılığı Ölçeği
esrar bağımlılığı ölçeği

Esrar Bağımlılığı Testi ve Esrar Bağımlılığı Ölçeği

Esrar Bağımlılığı Testi ve Esrar Bağımlılığı Ölçeği

Esrar bağımlılığı testi için uygulama yapabilecek kişiler alanında uzman olan psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlardır. Hemen hemen her psikolojik test için uygulama yetkisi olan bu meslek kuruluşlarında çalışan kişilerdir. Ancak her psikolojik test için uygulama yapabilme haklarının olduğundan söz edilemez. Bazı psikolojik testler için belli bir yeterlilik gerekmektedir. Bu yeterlilik içinde bir eğitim sürecinden geçmek gerekir. Tüm eğitim süreçlerini tamamlayan kişilerin esrar bağımlılığı testi uygulayabilme yeterliliği olabilmektedir. Aynı zamanda uzman tanı aşamasında kişiye bu testi uygulayarak kişi hakkında pratik yoldan bilgi sahibi olmuş olur. Ayrıca tedavi programından sonra kişiyi izlemek içinde esrar bağımlılığı testi de uygulanabilir. Bu izleme, uygulanacak testin kişinin tekrar maddeye olan bağımlılığı ortaya çıkıyor mu sorusuna cevap aramak içindir.

esrar bağımlılığı testi

Esrar Bağımlılığı Ölçeği

Esrar bağımlılığı testi adı altında bir psikolojik test veya ölçek bulunmamaktadır. Daha çok esrar bağımlılığı için kullanılabilecek maddeye bağımlılık düzeylerini ölçen testler kullanılmaktadır. Bu testler içerisinde;

  • Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği: Bu test esrar bağımlılığı için kullanılabilecek bir ölçektir. Ancak sadece esrar bağımlılığı için değil diğer madde kullanım bozuklukları içinde bu ölçek kullanılabilir. Bu ölçekte kişinin maddeye olan yatkınlığının ne düzeyde olduğunu ve maddeye olan ihtiyacının şiddetinin belirlemeye yönelik kullanılmaktadır. Uzman bu testi hem tanı aşamasında hem de tedavi sonrasında izleme amaçlı kullanabilir.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Bu testte madde kullanma eğilimi ölçeği gibi sadece esrar bağımlılığı için kullanılmamaktadır. Diğer madde bağımlılıkları içinde bu test oldukça sık kullanılmaktadır. Bu test içerisinde yer alan maddeler kişinin maddeye olan bağımlılığının şiddetinin ölçemeye yöneliktir.

Yukarıdaki testler uygulama aşamasında uzmanın uygun fiziksel koşullar oluşturması gerekmektedir. Çünkü testi cevaplayan kişi bulunduğu ortamdan rahatsız olması durumunda yanıltıcı cevaplar verebilir. Uzman bunun önüne geçmek için aşırı gürültüden, sesten, dikkat çekici uyaranlardan uzak olan bir ortam sağlamalıdır. Aynı zamanda uzman testte yer alan önergeleri kişiye doğru, açık, anlaşılır bir şekilde aktarmalıdır.

Sonuç olarak esrar bağımlılığı testi için gerekli olan koşullar sağlanırsa testten elde edilen sonuçta o derece gerçeğe yakın olacaktır. Ardından uzmanda en uygun ‘’esrar bağımlılığı tedavisi’’ne geçebilecektir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: