Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Spesifik Fobi Testi ve Spesifik Fobi Ölçeği
spesifik fobi ölçeği

Spesifik Fobi Testi ve Spesifik Fobi Ölçeği

Spesifik Fobi Testi ve Spesifik Fobi Ölçeği

Spesifik fobi testi, alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir testtir. Psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışmanlar spesifik fobi testi uygulayabilirler. Aynı zamanda bu test uygulanırken ortamın kişiye göre rahat olması önemlidir. Kişi ancak kendini rahat hissedebileceği bir ortamda dürüst ve samimi cevaplar verebilir. Aksi takdirde kişinin bulunduğu ortamda gürültü varsa, çok sıcak ya da çok soğuksa, kişinin yanıtları yanıltıcı olabilir. Bunu sağlayacak olan da ‘’spesifik fobi testi’’ni uygulayan uzmandır. Uzman uygulayacağı teste göre muhakkak bir yeterliliği ve yetkinliği olması gerekir. Çünkü bazı psikolojik testler, özel bir eğitim alarak uygulanabilecek düzeydedir. Bu durumda uzman uygulayacağı test için bir eğitimi olması gerekmektedir. Aynı zamanda uzman amaca hizmet etmeyen testleri kullanmaması, testteki soruların net anlaşılmaması gibi durumlara dikkat etmesi gerekir.

spesifik fobi testi

Spesifik Fobi Ölçeği

Spesifik fobi testi adı altında belli başlı bir psikolojik test bulunmamaktadır. Sadece kişinin spesifik fobi olarak göstermiş olduğu belirtiler neticesinde bir test seçilir. Örnek olarak uzman kişide örümcek fobisi olduğunu düşünüyorsa kişiye örümcek fobisi testi uygulayabilir. Burada uzmanın dikkat etmesi gereken nokta tanı aşamasında bu testlerin uygulanmasıdır. Ayrıca uzman testi seçerken ortamın fiziksel koşullarını ayarlamalıdır. Amaç dışı bir test kullanılmaması gerektiği gibi kişinin de testte yer alan önergeleri anlaması sağlanmalıdır.

Spesifik fobi testi için en çok kullanılan testlerden biri Hamilton Anksiyete Ölçeğidir. Bu ölçekte kişinin korku, kaygı yaşadığı durum ile ilgili bilgi almaya çalışılır. Kapalı alan korkusu, örümcek korkusu, iğne korkusu gibi özgül fobileri belirlemeye yöneliktir. Bu ölçekte kişi hakkında direk pratik yoldan bilgi edinilebilir. Ancak uzman sadece bu teste göre tanı koymaması önerilir. Çünkü hemen hemen her test %100 doğru sonuç verme durumu yoktur. Testi uygularken kişinin o anda yaşamış olduğu duygu durumu da test sonuçlarını etkileyebilir. Bu nokta da uzman sadece test göre değil kendi gözlem ve analizlerine göre de tanı değerlendirmesi yapması gerekir.

Sonuç olarak spesifik fobi testi kişinin yaşamış olduğu korku ve kaygıları tespit etmeye yöneliktir. Bu durumda uzman testten sonra ‘’spesifik fobi tedavisi’’ne geçebilir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: