1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Fetişizm Testi ve Fetişizm Ölçeği

Fetişizm Testi ve Fetişizm Ölçeği
0

Yazıda Neler Var?

Cinsel doyuma ulaşmak için cansız bir nesneyi kullanır mısın?
sdgsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen cinsel ilişki sırasında yanında bulunmasını istediğin bir nesne var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Cinsel ilişki sırasında partnerinizden giymesini istediğiniz bir nesne var mıdır?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sütyen, kadın çorabı, jartiyer, külot, yüksek topuklu ayakkabılar sizde cinsel bir uyarılmaya yol açıyor mu?
sdfsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Karşı cinsle ilgili eller, kulak, ayak, saç gibi nesneler sizde cinsel bir çağrışım yaratıyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Fetişizm Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Fetişizm Testi ve Fetişizm Ölçeği

Fetişizm testi alanında uzman olan psikiyatristlerin, psikologların, psikolojik danışmanların uygulaması gereken psikolojik bir ölçektir. Bunun için belli bir mesleki yeterliliğin olması gerekmektedir. Aynı zamanda bazı psikolojik testlerin ayrı bir eğitim gerektirdiği için uygulanacak test için ekstra bir eğitim alınması söz konusu olabilir. Özellikle projektif testler için ekstra eğitim gereklidir. Çünkü bu testlerin özel birer uygulama olanakları vardır. Kişinin bilinçaltını yansıttığı için bunu yorumlayacak olan kişinin de uzman olması gerekmektedir. Ayrıca yorumlaması da kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü sonuçları sübjektif olarak yorumlanmaktadır. Bu da sonuçların oldukça göreceli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

fetişizm testi

Fetişizm Testi

Fetişizm testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir ölçek ya da test bulunmamaktadır. Sadece bazı psikolojik testler fetişizm testi amacıyla kullanılabilir. Özellikle fetişizm ile beraber görülen diğer psikolojik rahatsızlıklar için kullanılanlar. Bunlar aynı zamanda kişi hakkında pratik yoldan bilgi vermektedir. Kişinin kendisini tanıma amaçlı uygulanmaktadır. Özellikle kişilik testleri için kullanılan Minnesota çok yönlü kişilik envanteri bu noktada işe yaramaktadır. Bu envanter de birçok alt test olduğu için kişinin sadece bir yönünü değil birçok yönünü yansıtmaktadır. Bu da kişi hakkında uzmanın bilgi edinmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bir diğer uygulanabilir olan psikolojik test ise cinsel yaşantılar ölçeğidir. Bu ölçekte de kişinin cinsel yaşamı ile ilgili bilgiler elde edinilmiş olur. Kişinin genel cinsel hayatında anormal olan durumların ortaya konmasını sağlamaya yöneliktir.

Fetişizm testi için uzmanın kendisi seçeceği bir test ile kişi hakkında bilgi edinme yoluna gitmektedir. Uzman bu noktada sadece testler göre hareket etmemektedir. Çünkü uygulayacağı testler tanı amaçlı olmadığı için kişiye tanı koymak için farklı yollarda deneyecektir. Özellikle uzmanın kendi gözlem ve analizleri, klinik değerlendirmeleri tanı için önemlidir. Çünkü yanlış tanı yanlış tedaviyi doğurmaktadır. Ancak uzman kişi hakkında pratik yoldan bilgi edinmek için psikolojik testlere başvurabilir. Ve uygulayacağı testlerde kişinin hastalığa ne derece yatkın olduğunu göstermektedir. Bu durumda uzmanın test için uygun bir ortam hazırlaması gerekir. Çünkü ortamda rahatsız edici uyarıcıların olmaması önemlidir. Aksi takdirde test sonuçları yanıltıcı olabilmektedir.

Sonuç olarak fetişizm testi uzmanın kendi kararı ile uygulanabilmektedir. Ardından kişiye ‘’fetişizm tedavisi’’ne geçilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap