1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Fetişizm Nedir ve Fetişizm Belirtileri Nelerdir?

Fetişizm Nedir ve Fetişizm Belirtileri Nelerdir?
0

Yazıda Neler Var?

Cinsel doyuma ulaşmak için cansız bir nesneyi kullanır mısın?
sdgsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen cinsel ilişki sırasında yanında bulunmasını istediğin bir nesne var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Cinsel ilişki sırasında partnerinizden giymesini istediğiniz bir nesne var mıdır?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sütyen, kadın çorabı, jartiyer, külot, yüksek topuklu ayakkabılar sizde cinsel bir uyarılmaya yol açıyor mu?
sdfsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Karşı cinsle ilgili eller, kulak, ayak, saç gibi nesneler sizde cinsel bir çağrışım yaratıyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Fetişizm Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Fetişizm Nedir ve Fetişizm Belirtileri Nelerdir?

Fetişizm nedir? Kişinin cinsel doyum için cansız bir nesneyi kullanmayı içeren ve tekrarlayan davranış örüntüleridir. Fetişizm nedir? Cinsel açıdan uyarıcı fantezi, istek ve davranışlar sergilenmesidir. DSM’ye göre fetiş tanısı konması için cansız nesne olması gerekir. Ancak çoğu cinsellik araştırmacısında geleneksel olarak böyle bir ayrım görülmez. Genellikle cinsel uyarılma ve etkinlikte fetiş nesnesine gerek duyulur. Nesne güçlü bir şekilde tercih edilir. Karşı cinsle ilişkili saç, kulaklar, eller, iç çamaşırları, ayakkabılar, parfüm ve diğer benzeri nesneler fetiş nesneleri arasında sayılabilir. Ender vakalarda daha sıra dışı fetişler görülebilir. Örneğin erkeklerde ampute kol ya da bacağı olan kişilere saplantı gelişebilir.

fetişizm nedir

Fetişizm Belirtileri Nelerdir?

Fetişizm nedir? Cinsel heyecan ve doyuma ulaşmak için nesneleri kullanma biçimleri önemli farklılıklar gösterir. Ancak, öperken, okşarken, tadarken ya da koklarken mastürbasyon en yaygın olanıdır. Fetişizmde, cinsel ilişki sırasında partnerden nesneyi giymesini istemek gibi ikincil örnekler dışında, normalde başkalarının haklarını çiğneme söz konusu olmaz.

Fetişizm nedir? Birçok erkek sütyen, jartiyer, çorap ve yüksek topuk gibi kişisel eşyalarda güçlü bir cinsel cazibe görür. Ancak kişisel eşyalar cinsel uyarılma için gerekli olmadığı veya güçlü bir şekilde tercih edilmediği için tipik olarak fetişizm ölçülerine uymaz. Yine de bu durum erkekler arasında fetiş benzeri tercihlere sıklıkla rastlanmasına bir örnek oluşturur.

Fetişi olan kişi gerekli nesneyi elde etmek için soygun, hırsızlık hatta saldırıya başvurabilir. Bu tip kişilerin en sık çaldığı eşyalar arasında büyük olasılıkla kadın iç çamaşırları bulunmaktadır. Bu gibi vakalarda suç eyleminin kendisi de cinsel uyarılmayı pekiştirir ve bazen fetişin ta kendisidir. Çalınan eşya ise önemsizdir. Birçok fetişizm etiyolojisi kuramı klasik koşullanma ve sosyal öğrenmenin önemini vurgular. Örneğin, kadın iç çamaşırlarının cinsellik ve kadın bedenini yakından çağrıştırması yoluyla nasıl erotikleştirebileceğini hayal etmek zor değildir. Öte yandan, yalnızca az sayıda erkekte fetişizm gelişir. O halde cinsel tepkilerin koşullanabilirliğinde farklılıklar söz konusu olabilir. Cinsel koşullanabilirliği yüksek olan erkeklerde bir ya da birden çok fetiş gelişme daha fazla olacaktır.

Sonuç olarak fetişizm nedir? Kişinin cansız bir nesneye karşı cinsel açıdan haz alması, doyum sağlamasıdır. Bu durumda bir uzman vasıtasıyla kişiye fetişizm tedavisi uygulanabilir. Tanı aşamasında fetişizm testi de uygulanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap