Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Teşhircilik Testi ve Teşhircilik Ölçeği
teşhircilik ölçeği

Teşhircilik Testi ve Teşhircilik Ölçeği

Teşhircilik Testi ve Teşhircilik Ölçeği

Teşhircilik testi alanında uzman olan meslek gruplarının uygulaması, değerlendirmesi, yorumlaması gereken bir ölçektir.

Teşhircilik testi için psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar uygulama yapabilirler. Ancak her psikolojik testin uygulaması, yorumlaması, değerlendirmesi farklı olduğu için bazı psikolojik testler için ekstra eğitim gereklidir. Bu nedenle bu testi uygulayacak olan uzmanın muhakkak mesleki anlamda bir yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Ekstra eğitim gerektiren testler içinde muhakkak yeterliliğini tamamlamış olması gerekir. Aksi halde mesleki anlamda yeterliliği dahilinde bir test uygulaması gerekmektedir. Ayrıca kendi yeterliliği dışında ise başka bir uzmana sevk edebilir. Bu durumda teşhircilik testi tanı aşamasında ve izleme aşamasında uygulanabilir.

teşhircilik testi

Teşhircilik Ölçeği

Teşhircilik testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir ölçek ya da bir test bulunmamaktadır. Sadece teşhirciliğe yönelik ve diğer cinsel rahatsızlıklara yönelik uygulanabilecek genel geçer testler bulunmaktadır. Bu durumda uzman rahatsızlığa yönelik uygulayabileceği testi kendisi özenle seçmelidir. Amacına uygun olmayan testlerin seçimi terapötik ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda teşhircilik, anti-sosyal kişilik bozukluğu ile birlikte görülme olasılığı olduğundan dolayı kişilik testleri de uygulanabilir. Kişilik testleri içerisinde Minnesota çok yönlü kişilik envanteri testi uygulanabilir. Bu envanterde kişiliğe yönelik 10 tane alt test ve 3 tane geçerlilik testi bulunmaktadır. Her bir alt test kişinin farklı boyutunu ölçmektedir. Bunun için uzman tanı aşamasında bu testten de yararlanabilir. Ardından uzmanın uygulayabileceği bir diğer test ise cinsel yaşantılar ölçeğidir. Bu ölçekte kişinin cinsel hayatı ile ilgili anormallikleri tespit etmeye yönelik uygulanan bir testtir. Bunun için uzman tanı aşamasında ve tedavi sonrası kişinin genel durumu içinde bu testten yaralanabilir.

Ayrıca teşhircilik testi için uzmanın uygun bir ortam ayarlamak zorundadır. Kişi kendini rahat hissedebileceği bir ortamda testteki sorulara daha doğru cevaplar verebilecektir. Ortamda gürültü, dikkat dağıtıcı uyarıcıların olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca uzman testte yer alan yönergeleri de açık, anlaşılır bir şekilde kişiye aktarmalıdır. Kişinin uygulama sırasında aklında soru işareti oluşmaması için bu önemlidir.

Sonuç olarak teşhircilik testi alanında uzman olan kişiler tarafından uygulanması gereken bir testtir. Test tanı aşamasında uygulanır ve analiz, gözlemlerle kişiye tanı konur. Sonra ‘’teşhircilik tedavisi’’ne geçilir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: