1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Teşhircilik Testi ve Teşhircilik Ölçeği

Teşhircilik Testi ve Teşhircilik Ölçeği
0

Yazıda Neler Var?

Cinsel organınızı başkalarına gösterme isteği ya düşüncesi sizde cinsel uyarılmaya yol açıyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Başka insanların bulunduğu ortamda kendinizi sergilemekten çekinmez aksine zevk aldığınızı düşünüyor musunuz?
safs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kalabalık ortamlarda çıplak kalmak sizde zevk, fantezi gibi cinsel duygular uyandırıyor mu?
afsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen içinizden kendi bedeninizi zorla bir başkasına gösterme isteği oluşuyor mu?
asfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sadece karşı tarafın yaşadığı şoku görmek için kendinizi çıplak bir şekilde çekinmeden sergilemek isteği var mı?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Teşhircilik Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Teşhircilik Testi ve Teşhircilik Ölçeği

Teşhircilik testi alanında uzman olan meslek gruplarının uygulaması, değerlendirmesi, yorumlaması gereken bir ölçektir.

Teşhircilik testi için psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar uygulama yapabilirler. Ancak her psikolojik testin uygulaması, yorumlaması, değerlendirmesi farklı olduğu için bazı psikolojik testler için ekstra eğitim gereklidir. Bu nedenle bu testi uygulayacak olan uzmanın muhakkak mesleki anlamda bir yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Ekstra eğitim gerektiren testler içinde muhakkak yeterliliğini tamamlamış olması gerekir. Aksi halde mesleki anlamda yeterliliği dahilinde bir test uygulaması gerekmektedir. Ayrıca kendi yeterliliği dışında ise başka bir uzmana sevk edebilir. Bu durumda teşhircilik testi tanı aşamasında ve izleme aşamasında uygulanabilir.

teşhircilik testi

Teşhircilik Ölçeği

Teşhircilik testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir ölçek ya da bir test bulunmamaktadır. Sadece teşhirciliğe yönelik ve diğer cinsel rahatsızlıklara yönelik uygulanabilecek genel geçer testler bulunmaktadır. Bu durumda uzman rahatsızlığa yönelik uygulayabileceği testi kendisi özenle seçmelidir. Amacına uygun olmayan testlerin seçimi terapötik ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda teşhircilik, anti-sosyal kişilik bozukluğu ile birlikte görülme olasılığı olduğundan dolayı kişilik testleri de uygulanabilir. Kişilik testleri içerisinde Minnesota çok yönlü kişilik envanteri testi uygulanabilir. Bu envanterde kişiliğe yönelik 10 tane alt test ve 3 tane geçerlilik testi bulunmaktadır. Her bir alt test kişinin farklı boyutunu ölçmektedir. Bunun için uzman tanı aşamasında bu testten de yararlanabilir. Ardından uzmanın uygulayabileceği bir diğer test ise cinsel yaşantılar ölçeğidir. Bu ölçekte kişinin cinsel hayatı ile ilgili anormallikleri tespit etmeye yönelik uygulanan bir testtir. Bunun için uzman tanı aşamasında ve tedavi sonrası kişinin genel durumu içinde bu testten yaralanabilir.

Ayrıca teşhircilik testi için uzmanın uygun bir ortam ayarlamak zorundadır. Kişi kendini rahat hissedebileceği bir ortamda testteki sorulara daha doğru cevaplar verebilecektir. Ortamda gürültü, dikkat dağıtıcı uyarıcıların olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca uzman testte yer alan yönergeleri de açık, anlaşılır bir şekilde kişiye aktarmalıdır. Kişinin uygulama sırasında aklında soru işareti oluşmaması için bu önemlidir.

Sonuç olarak teşhircilik testi alanında uzman olan kişiler tarafından uygulanması gereken bir testtir. Test tanı aşamasında uygulanır ve analiz, gözlemlerle kişiye tanı konur. Sonra ‘’teşhircilik tedavisi’’ne geçilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap