Özel Psikolog

Teşhircilik Nedir ve Teşhircilik Belirtileri Nelerdir?

Cinsel organınızı başkalarına gösterme isteği ya düşüncesi sizde cinsel uyarılmaya yol açıyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman
Başka insanların bulunduğu ortamda kendinizi sergilemekten çekinmez aksine zevk aldığınızı düşünüyor musunuz?
safs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kalabalık ortamlarda çıplak kalmak sizde zevk, fantezi gibi cinsel duygular uyandırıyor mu?
afsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen içinizden kendi bedeninizi zorla bir başkasına gösterme isteği oluşuyor mu?
asfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sadece karşı tarafın yaşadığı şoku görmek için kendinizi çıplak bir şekilde çekinmeden sergilemek isteği var mı?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Teşhircilik Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Teşhircilik Nedir ve Teşhircilik Belirtileri Nelerdir?

Teşhircilik nedir? Cinsel organları uygunsuz ortamlarda ve rızası olmayan başkalarına genellikle yabancılara göstermedir. Bununla ilgili olarak tekrarlanan ve cinsel açıdan yoğun bir uyarılmaya yol açan fantezi, istek ve davranışlar teşhircilik olarak adlandırılır. Kurbanın yaşadığı şok öğesi sıklıkla bu kişiler açısında yüksek düzeyde uyarıcıdır. Teşhircilik nedir? Teşhir, park gibi tenha bir yerde ya da alışveriş merkezi, tiyatro, otobüs, gibi daha kalabalık yerlerde gerçekleşebilir. Şehirlerde, teşhirci genellikle bir okulun ya da otobüs durağının yanına arabasıyla gider. Kendisini sergiledikten sonra hızla oradan uzaklaşır. Birçok örnekte teşhirin oldukça sabit koşullarda, örneğin yalnızca otobüslerde ya da genel muhitte ve günün aynı saatlerinde tekrarlandığı görülür. Bir vakada, genç bir kişi kendisini büyük bir alışveriş merkezindeki yürüyen merdivenin en üst basamağında sergilemiştir. Erkek teşhircilerin tipik kurbanları, tanımadıkları, sıradan genç ya da orta yaşlı kadınlardır. Ancak çocukların ve ergenlerinde hedeflendiği olur.

Teşhircilik Belirtileri Nelerdir?

Teşhircilik nedir? Genellikle ergenlik veya genç yetişkinlik dönemlerinde başlayan teşhircilik ABD, Kanada, Avrupa’da polise en çok şikayet edilen cinsel saldırıdır. Tüm cinsel saldırıların yaklaşık üçte birini oluşturur. Bazı tahminlere göre kadınların neredeyse %20’si ya teşhirciliğin ya da röntgenciliğin hedefi olmuştur. Bu rahatsızlığın yaygınlığı üzerine yeterli epidemiyolojik veri olmasa da İsveç’te yürütülen bir çalışma vardır. Bu çalışmada 2400’ün üzerinde erkek ve kadını kapsayan geniş tarama çalışması yapılmıştır. Buna göre erkeklerin %4,1’inin, kadınların %2,1’inin en az bir teşhirci davranış sergilediği ortaya çıkmıştır. Genellikle röntgencilikle ve daha büyük psikolojik sorunlar, yaşamdan daha az doyum alma, daha sık mastürbasyon yapma, pornografi kullanımıyla birlikte görülür.

Teşhircilik nedir? Bazı durumlarda cinsel organların teşhir edilmesine müstehcen jestler ve mastürbasyon eşlik eder. Ancak sadece bu durumda teşhir söz konusudur. Azınlık olmakla birlikte kayda değer sayıda teşhirci saldırgan eylemlerde bulunur. Bazen yetişkin ya da çocuklara karşı zorlayıcı cinsel suçlar da bunlar arasındadır. Ayrıca teşhircilerin küçük bir bölümünde anti-sosyal kişilik bozukluğu görülebilir.

Bu vakalarda saldırgan ya da şiddet içerikli davranışlar ender görülse de, her halükarda teşhirci eylem izleyicinin rızası olmadan gerçekleşir. Hatta sinir bozucu olabilir. Zaten teşhircinin amacı da budur. Eylemin bu zorlayıcı niteliği mahrem yerleri ilgilendiren uygunluk normlarını açıkça ihlalle bir araya geldiğinde kınama kaçınılmaz olur. Bu nedenle toplum teşhirciliği adli bir suç olarak görür.

Sonuç olarak teşhircilik nedir? Kişinin toplum içinde uygunsuz yerlerde cinsel organını göstermesidir. Bundan da cinsel açıdan zevk almasıdır. Bu durumda olan kişiler için teşhircilik tedavisi gerekir. Tanı aşamasında teşhircilik testi uygulanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ