1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Pedofili Testi ve Pedofili Ölçeği

Pedofili Testi ve Pedofili Ölçeği
0

Yazıda Neler Var?

Pedofili Testi ve Pedofili Ölçeği

Pedofili testi için alanında uzman olan psikiyatristlerin, psikologların, psikolojik danışmanların uygulaması zorunludur. Bu nokta da ‘’pedofili testi’’ni uygulayacak kişinin muhakkak belli bir yeterlilik, bilgi, deneyime sahip olması gerekmektedir. Çünkü bu noktada bazı psikolojik testlerin mesleki yeterlilik gerektirdiği ve ekstradan eğitime ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Ayrıca pedofili testi için ortamında testi uygulayacak olan uzman tarafından hazırlanması gerekmektedir. Ortamda testi cevaplayacak olan kişiyi rahatsız edecek uyarıcıların olmaması önemlidir. Çünkü testi cevaplayacak olan kişinin rahatsız hissettiği bir ortamda teste vereceği cevaplarında yanıltıcı olacağı düşünülebilir. Bu noktada herhangi bir gürültü, dikkat çekici nesnelerin bulunmaması önem arz etmektedir.

pedofili testi

Pedofili Ölçeği

Pedofili testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Daha çok cinsel bozukluklar için kullanılan belli başlı genel psikolojik testler bulunmaktadır. Bu testler içerisinde yer alan alt ölçekler, maddeler kişinin nasıl bir cinsel bozukluğa yatkın olduğunu tespit etmeye yönelik kullanılabilir. Ancak birebir pedofililer için kullanılabilecek bir psikolojik test bulunmamaktadır.

Uzmanın kendisi uygulayacağı testi seçer. Testte yer alan alt ölçekler, maddeler kişinin psikolojik durumunu yansıtacak düzeyde açık, anlaşılır olması önemlidir. Bu noktada uzmanın seçeceği testi özenle seçmesi de önemli olmaktadır. Aynı zamanda uzman testte yer alan önergeleri eksiksiz bir şekilde uygulamalı ve kişiye iletmelidir. Kişi uygulama esnasında kafasında herhangi bir soru işareti ile karşılaşmaması için bu durum önemli olmaktadır.

Pedofili testi adı altında uygulanabilecek birebir bir psikolojik test bulunmamaktadır. Uzmanın bu noktada seçeceği test genel rahatsızlıklar için kullanılan testlerden biri de olabilir. Özellikle Arizona cinsel yaşantılar ölçeği bu noktada kullanılabilir. Ancak bu test tanı için çok yetersizdir. Sadece kişinin cinsel açıdan ne durumda olduğu hakkında pratik bir bilgi vermektedir. Uzmanın bu bilgiyi tanı aşamasında değerlendirir ve ona göre tanıyı belirler. Ancak uzman bu noktada tanıyı sadece test sonuçlarına göre koyması yanlış olacaktır. Uzmanın kendi gözlem, analizleri, klinik değerlendirmeleri de tanı aşamasında oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanlış tanı yanlış tedavi sürecini doğurabilir.

Sonuç olarak pedofili testi için kullanılabilecek belli başlı bir test bulunmamaktadır. Ancak genel olarak kişinin cinsel yaşantıları hakkında bilgi verebilecek testler bulunmaktadır. Uzman bu testlerden tanı aşamasında yararlanabilir. Ardından en uygun ‘’pedofili tedavisi’’ne geçebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap