Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Sigara Bağımlılığı Testi ve Sigara Bağımlılığı Ölçeği
sigara bağımlılığı ölçeği

Sigara Bağımlılığı Testi ve Sigara Bağımlılığı Ölçeği

Sigara Bağımlılığı Testi ve Sigara Bağımlılığı Ölçeği

Sigara bağımlılığı testi alanında uzman olan psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanan bir ölçektir. Bu ölçeği uzman tarafından tanı aşamasında uygulanmaktadır. Tanı aşamasında kişinin bağımlılık şiddetini tespit etmeye yönelik bir testtir. Bu durum kişinin nikotine olan bağımlılığı fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğu anlaşılmaya çalışılır. Bu durumda uzmanın testi uygulayacağı fiziki koşullar da önem arz etmektedir. Testin uygulanacağı fiziki koşullar bağımlılığı olan kişi için rahatsız edici bir düzeyde olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi rahatsız olduğu bir ortamda bu durumdan hemen kurtulmak için verilen sorulara yanıltıcı cevaplar verebilir. Uzmanın en uygun fiziksel ortamı hazırlamalı, gürültü, dikkat çekici, aşırı sıcak-soğuk olmamasına dikkat etmelidir.

sigara bağımlılığı testi

Sigara Bağımlılığı Ölçeği

Sigara bağımlılığı testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Ancak sigara bağımlılığı testi yerine geçebilecek bu bağımlılık için kullanılabilecek testler vardır. Bu testler de kişinin sigara bağımlılığı için kullanılabilir testlerdir. Aşağıdaki testler bu amaç doğrultusunda kullanılmaktadır;

  • Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği: Ölçekte yer alan sigara bağımlılığı ile ilgili sorular nedeniyle en çok kullanılan testlerden biridir. Sadece sigara bağımlılığı için değil bütün madde bağımlılıkları için kullanılmaktadır. Bu nokta da kişinin herhangi bir maddeye olan bağımlılığı ne düzeyde olduğunu anlamaya çalışır. Uzman bu testi uygularken kişiye vereceği önergeleri doğru aktarmalıdır. Kişi testin kurallarını iyi bilirse testin hata olasılığı azalmış olacaktır.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Bu testte sadece sigara bağımlılığı için değildir. Bütün madde bağımlılıkları için geçerlidir. Testin amacı kişinin bağımlılık şiddetini belirlemeye yöneliktir. Kişinin herhangi bir maddeye olan bağımlılığının hangi düzeyde olduğu hakkında bilgi verir. Uluslararası geçerliliği ve güvenirliliği vardır.

Uzman, yukarıdaki sigara bağımlılığı testi olarak geçebilecek testlerden elde edilen bilgilere göre tanıyı koymaması önerilir. Uzman test sonuçlarının %100 doğru sonuç vermeyeceğini bilmesi gerekir. Bu noktada uzmanın kendi analiz, gözlemleri ve klinik değerlendirmeleri de tanı aşamasında hesaba katması gerekir. Ardından en uygun sigara bağımlılığı tedavisi için program hazırlanır.

Sonuç olarak sigara bağımlılığı testi kişinin bağımlılık şiddetine ve kullanma eğilimine yönelik uygulanmaktadır. Tamamen uzman için kişi hakkında pratik bilgi sağlamaktadır.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: