1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Sigara Bağımlılığı Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Nikotin maddesine karşı konulamaz bir şekilde istek duyuyor musunuz?
sfsdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Nikotinin yokluğunda aşırı bir şekilde yoksunluk çekiyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

En az birkaç hafta veya daha fazla bir süredir günlük sigara kullanıyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sigarayı azaltmaya çalıştığınızda ya da tamamen bıraktığınız da aşırı derece öfkeli olma haliniz oluyor mu?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sigarasız kaldığınızda bir olaya, bir konuya odaklanmada sorun yaşıyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sigarayı azaltmaya çalıştığınızda ya da bıraktıktan sonra kaygı, huzursuzluk, uykusuzluk gibi belirtileriniz oluyor mu?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sigarasız kaldığınızda baş ağrılarınız oluyor mu?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Sigara Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Sigara Bağımlılığı Tedavisi ve Sigara Bağımlılığı İlaçları

Sigara bağımlılığı tedavisi son otuz yıl içerisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olmaya yönelik çeşitli tedavi programları geliştirilmiştir. Mevcut programlarda birçok farklı yöntem kullanılır.

Sigara bağımlılığı tedavisi için sosyal destek grupları, şeker, sakız ya da bant gibi sigara tüketiminin yerine kullanılan şeylerdir. Bunlar güvenli nikotin tüketimine yönelik olarak sigaranın yerine kullanılan farmakolojik ajanlardır. İnsanlara davranışlarını değiştirmede yol gösteren benliğe yönelik değişim programları da vardır. Aynı zamanda psikoterapi yaklaşımları içerisinde davranışçı ve bilişsel-davranışçı müdahaleler gibi psikolojik prosedürlerin kullanıldığı profesyonel tedavi programları da uygulanır. Yeni bir çalışmada sigara tiryakisine sigarayı bırakma danışmanlığı verilmesinin yanı sıra karotis ve femoralis atardamarlarının ultrason görüntüleri gösterilmiştir. Bu grubun kontrol grubuna oranla daha yüksek oranda sigarayı bıraktığı görülmüştür.

sigara bağımlılığı tedavisi

Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Sigara bağımlılığı tedavisi genel olarak tütün bağımlılığı başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Çoğu sigarayı bırakma programı çeşitli oranlarda başarılı olmaktadır. Bununla birlikte ortalama başarı oranı %20 ila %25’tir. Ancak tedavi söz konusu olduğunda oranın yükseldiği bildiriliyor. Nikotin yerine koyma terapisinde de aynı oranda başarı yakalanıyor gibi görünüyor. Yüksek dozda nikotin yerine koyma terapisinin yoksunluk belirtilerini azalttığına dikkat çekiliyor. Etkin bantlarla tedavi sigarayı bırakma süresince yoksunluk ve istek belirtilerini azaltmış durumdadır. Duygulanım ya da konsantrasyonda maddeden uzak kalmanın yarattığı etkileri bütünüyle ortadan kaldırmıştır. Son dönemlerde bupropyon (Zyban) ilacının sigarayı bırakmaya çalışanlarda nüksetmeyi önleyici etkileri konusunda umut verici sonuçlara ulaşılmıştır. Bu ilaç alındığı sürece nüksetme görülmez. Ancak ilaç bırakıldığı anda nüksetme oranı diğer tedavilere yakın düzeylere gelir. Sigara tiryakilerinin kendi bildirimlerine bakılırsa, en yüksek bırakma oranı hastaneye yatırılan kanser hastaları arasındadır. Buna kalp hastaları, akciğer hastaları arasında da gerçekleşmektedir.

Sigara bağımlılığı tedavisi içinde kişinin de kendi stratejileriyle de bıraktığı görülmektedir. Bu herhangi bir tedavi programına girmeden kişinin kendi başına nikotin bağımlılığıyla başa çıkmasını gösterir. Bu durumda olan kişilerin genelde sigarayı bırakma aşamasında öncelikle sigarayı bırakma ile ilgili olumlu duygu ve düşünceler ürettikleri gözlemlenmiştir. Ardından kişinin kademeli olarak veya bir anda kendini nikotinden kesmesi ve yoksunluğu ile baş etmesi sonucu kişinin bağımlılıktan kurtulduğu söylenebilir.

Sonuç olarak sigara bağımlılığı tedavisi için birçok tedavi programı bulunmaktadır. Burada kişinin bağımlılık nedeni fiziksel mi psikolojik mi olarak tespit edilmesi önemlidir. Bu durumda uzman sigara bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap