1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Deliryum Tedavisi ve Deliryum İlaçları

Deliryum Tedavisi ve Deliryum İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Deliryum Tedavisi ve Deliryum İlaçları

Deliryum tedavisi için alanında uzmanlaşmış birisinden yardım alınması gerekir. Çünkü deliryum tıbbi açıdan acil bir durumdur. Altında yatan neden saptanıp yönetilmelidir. Ölümcül bir hastalıktan ya da beyinde şiddetli travmadan kaynaklananlar dışında, çoğu deliryum vakası geri çevrilebilir. İlaç, çevresel manipülasyonlar ve aile desteği tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Deliryum, normal uyanıklık ile koma arasındaki bir tür beyin yetersizliği durumu olup yaygın olarak görülmektedir. Temel özellikleri ise kafa karışıklığı, odaklanma sorunu ve beyin işlev bozukluğudur. Birden başlamakta olan bu bozukluk, farkındalık azalarak dalgalı bir seyir izlemektedir. Bunun dışında bu bozuklukta uyku düzeninde bozukluklarda görülebilmektedir.

deliryum tedavisi

Deliryum Tedavisi

‘’Deliryum tedavisi’’nde çoğu vakada nöroleptik ilaçlar kullanılır. Bunlar şizofrenide kullanılan ilaçlarla aynıdır. Alkol ya da uyuşturucu yoksunluğundan kaynaklanan deliryumda benzodiazepinler kullanılır. Bu ilaçlar kaygı bozuklukları tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca yöneltme teknikleri ve çevresel değişiklikler yaralı olabilir. Örneğin, takvimler ya da personel telkini yöneltme teknikleri için geçerli olabilir. Çevresel değişiklikler için ise örneğin, gece lambaları kişide işe yarayabilir. Bununla birlikte bazı hastalar özellikle de yaşlı olanlar deliryum nöbetinden aylar sonra bile yönelim, uyku ve benzeri sorunlar yaşayabilirler.

Deliryum tedavisi için uzman üç ana hedef belirlemektedir. Birincisi, deliryuma yol açan etkenlerin, nedenlerin tespit edilip sorunların giderilmesidir. İkincisi, deliryum olan kişinin ailesine ve kişinin bakımından sorumlu olan ekibe eğitim verilmesidir. Böylece deliryum olan kişinin güvenliği sağlanmış olacaktır. Üçüncüsü ise, deliryum ile beraber çıkan davranışsal olarak bozulmaları tedavisidir.

Sonuç olarak ‘’deliryum tedavisi’’nde ilaçlı tedavi, aile desteği, yöneltme teknikleri ve çevresel değişiklikler etkili olmaktadır. Özellikle ilaçlı tedavi de şizofreni de kullanılan ilaçların etkisi büyüktür. Ayrıca deliryum tedavisi için yöneltme teknikleri içerisinde takvimler ya da personel telkinleri işe yaramaktadır. Çünkü yaşlı hastalarla yapılan bir çalışmada ortamda saat ya da takvimin olmaması deliryum şiddetini ile bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca hastaların aile üyelerinin yanında olmaması da ve yapılan oda değişikliklerinin sayısının da deliryum şiddeti ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca tanı koyma aşamasında kişiye uzman tarafından deliryum testi uygulanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap