1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Deliryum Testi ve Deliryum Ölçeği

Deliryum Testi ve Deliryum Ölçeği
0

Yazıda Neler Var?

Deliryum Testi ve Deliryum Ölçeği

Deliryum testi, uzman tarafından tanı aşamasında uygulanması gereken bir psikolojik testtir. Ancak deliryum testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Sadece psikolojik testler içerisinde deliryumu ölçmek için kullanılan belli başlı testler ve ölçekler vardır. Ancak uzmanın sadece bu ölçek ve testlere göre tanı koyup tedavi programına geçmesi oldukça sakıncalıdır. Çünkü tanı aşamasında sadece psikolojik testlerden veri alınmaması gerekmektedir. Aynı zamanda klinik değerlendirme ile birlikte uzmanın kendi analiz ve gözlemleri de tanı aşamasında bulunması önemlidir.

Deliryum testi için ise tamamen tanı koyma amaçlı değildir. Sadece tarama amaçlıdır. Kişideki deliryum belirtilerine ne derece yatkın olup olmadığı belirlenir. Uzmana kişi hakkında pratik bilgi sağlaması açısından oldukça kullanışlıdır.

deliryum testi

Deliryum İçin Kullanılan Testler

Deliryum testi adı altında bir test bulunmamakla birlikte psikolojik testler içinde deliryumu ölçmek için belli başlı testler vardır.

Deliryum için kullanılabilecek testler ise aşağıdaki gibidir;

  • Nöropsikiyatrik testler: Kişilerin mental durumu ve duygu durumunu objektif bir şekilde değerlendirilmesi için sık başvurulan testler içindedir. Özellikle deliryumu erken teşhis etme de bu test oldukça işe yaramaktadır. Çünkü erken teşhis erken tedaviyi getirir. Bu test açık, sade, kullanılabilir, uygulaması kolay bir testtir.
  • Kognitif testler: Deliryum için de kullanılabilecek testler içermektedir. Ancak bu testlerin ağırlıklı olarak demans tarama ve daha geniş kapsamlı testler olarak ele alınmaktadır.
  • Mini Mental Durum Değerlendirme Testi: Bu testte demans için çok sık kullanılan testler arasındadır. Ancak deliryum için alt ölçekleri bulunmaktadır. Bu test ile deliryumu başlı başına tespit etmek doğru olmaz. Sadece kişinin genel durumu hakkında pratik bilgi vermektedir.
  • Nonkognitif testler: Kişilerin kognitif durumlarının dışında psikolojik ve davranışsal sorunlarını tespit etmeye yönelik kullanılır.

Anksiyete, depresyon, demans, deliryum gibi geniş kapsamlı rahatsızlıklara yönelik kullanılabilir. Her test bir davranış semptoma yönelik kullanılmaktadır.

Sonuç olarak deliryum testi için kullanılabilecek çok sayıda psikolojik test bulunabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki deliryum testi sadece tarama amaçlı kullanılabilir. Tanı koyma amaçlı değildir. Burada uzmanın kendi analiz ve gözlemleri de önemlidir. Klinik değerlendirme sonrası tanı konulduktan sonra uzman en uygun ‘’deliryum tedavisi’’ne geçebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap