1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Deliryum Nedir ve Deliryum Belirtileri Nelerdir?

Deliryum Nedir ve Deliryum Belirtileri Nelerdir?
0

Yazıda Neler Var?

Deliryum Nedir ve Deliryum Belirtileri Nelerdir?

Deliryum nedir? Deliryum normal uyanıklık ile stupor ya da koma arasında bir akut beyin yetersizliği durumudur. Deliryum nedir? Yaygın olarak görülen bir sendrom olan deliryumun karakteristik özellikleri kafa karışıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve beyin işlev bozukluğudur. Aniden başlar ve azalan farkındalığın dalgalanan bir seyir izlediği görülür. Bilinç düzeyindeki rahatsızlıkların yanı sıra, deliryumda bilişsel değişiklikler de görülür. Bilgi işleme kapasitesi bozulmuştur. Bu da dikkat, algı, bellek ve düşünme gibi temel işlevleri etkiler. Halüsinasyon ve sanrılarda oldukça yaygındır. Ayrıca şiddetli debelenme ve uygu döngüsünde bozukluklar gibi anormal psikomotor etkinliklerde sık görülür. Deliryum nedir? Deliryumdan yakınan bir kişi temelde hedefe yönelik hiçbir zihinsel etkinliği sürdüremez. Belirtilerin yoğunluğu da 24 saatlik süre boyunca dalgalanmalar sergiler.

deliryum nedir

Deliryum Belirtileri Nelerdir?

Deliryum nedir? Deliryum her yaşta görülebilir. Bununla birlikte yaşlılar özellikle yüksek risk altındadır. Bunun nedeni, belki de beyinde normal yaşlanma ile birlikte gelen değişikliklerin beyin rezervlerinde azalmaya neden olmasıdır. Özellikle ameliyat olan yaşlılarda deliryum çok sık görülür. 80 yaş üzerindeki yaşlılar özellikle risk altındadır. Yaş yelpazesinin diğer ucundaki çocuklarda da deliryum riski yüksektir. Bunun nedeni de belki de beyinlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır. İleri yaşın yanı sıra demans, depresyon ve tütün kullanımı da deliryum açısından risk faktörleridir.

Deliryum nedir? Sorusunun yanıtı bir beyin işlev bozukluğudur. Bu durumda deliryumun belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Bilinç düzeyinde sıkıntıların oluşmasıdır. Yani çevreye, dış dünyaya yönelik farkındalığın azalması durumudur.
  • Biliş düzeyinde demans kaynaklı olmayan değişiklik olmasıdır. Örnek olarak beyin yetersizliği ya da yönelim eksikliğidir.
  • Rahatsızlık kısa bir sürede gelişme gösterir ve gün içerisinde dalgalanmalar gösterir.

Yukarıdaki belirtiler doğrultusunda deliryumun yaygınlığı konusundaki tahminler incelenen popülasyonun yaşına bağlı olarak geniş farklılıklar sergiler. Bununla birlikte ameliyat olan hastaların %10’u ila %51’i arasında yaşayacaktır. Özellikle kalp ameliyatı geçirenler yüksek risk altındadır. Deliryum aynı zamanda prognoz bakımından da kötü bir işarettir. Deliryum ile bilişsel düşüş hastanede uzun süre kalma daha fazla sağlık sorunu ve artan ölüm oranları arasında kolerasyon ilişkisi bulunur. Deliryum olan yaşlı hastaların %25’i 6 ay içerisinde hayatlarını kaybederler.

Sonuç olarak deliryum nedir? Deliryum başta yaralanma ve enfeksiyon gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Bununla birlikte deliryumun en yaygın nedeni ilaç zehirlenmesi ya da yoksunluktur. İlaçların neden olduğu toksidasyon birçok deliryum vakası doğurur. Bu da ameliyat olan yaşlılarda deliryumun sık görülmesini açıklıyor olabilir. Bu durumda olan hastaların muhakkak bir uzmandan deliryum tedavisi alması gerekir. Uzman duruma bağlı olarak deliryum testi de uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap