1. Ana Sayfa
 2. Psikolojik Testler

Manik Bozukluk Testi ve Manik Bozukluk Ölçeği

Manik Bozukluk Testi ve Manik Bozukluk Ölçeği
0

Yazıda Neler Var?

Manik Bozukluk Testi ve Manik Bozukluk Ölçeği

Manik bozukluk testi alanında uzman olan psikiyatristlerin, psikologların, psikolojik danışmanların uygulaması gereken bir psikolojik testtir.

Manik bozukluk testi kişiye tanı aşamasında uygulanmalıdır. Uzmanın testi uygulama amacı kişideki manik bozukluk durumunun ne düzeyde olduğunu ve manik atakların şiddetini anlamaya çalışmaktadır. Bu durumda uzman kişiye uygulayacağı test için uygun bir ortam hazırlamalıdır. Test uygulanırken kişinin rahat edebileceği bir ortam olması önemlidir. Özellikle ortamda gürültü, soğuk, sıcak, dikkat çekici nesneler olmamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda uzmanın test önergelerini eksiksiz ve anlaşılır bir şekilde kişiye açıklamalıdır. Kişinin kafasında test ile ilgili herhangi bir soru işareti oluşmamalıdır. Aksi takdirde kişinin sorulara vereceği cevabın doğruluk olasılığı da düşmektedir.

manik bozukluk testi

Manik Bozukluk Ölçeği

Manik bozukluk testi adı altında herhangi bir psikolojik test veya ölçek bulunmamaktadır. Ancak manik bozukluk bir duygu durum bozukluğu içerisinde olduğu için manik bozukluk için uygulanabilecek ölçekler vardır. Bunlar içerisinde en çok sık kullanılan test ise duygu durum bozuklukları ölçeğidir. Bu test kişinin sadece manik ataklarını değil aynı zamanda diğer duygu durum bozukluklarını ölçmek içinde kullanışlıdır.

Duygu durum bozuklukları ölçeği genel itibariyle manik bozukluk testi için kullanılabilir. Kişinin kendini rahat hissetme durumunu, aşırı hareketli ve öfkeli olma durumunu açığa çıkarmaya yöneliktir. Aynı zamanda kişinin öfke halini, uykusuzluk durumunu, özgüven hallerini, cinsel etkinliklerini, dikkat eksikliklerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Ayrıca duygu durum bozuklukları ölçeğinin alt ölçekleri de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Üst düzeyde duygu durumları
 • Sosyal açıdan etkinlikler ve sosyal aktiviteler
 • Libido durumu
 • Yüksek riskli davranışlar sergileme
 • Fazla para tüketimi
 • Fikirlerin uçuşma durumu
 • Aşırı hızlı konuşma
 • Öz saygı durumu
 • Enerji seviyesi
 • Uyku problemleri

Yukarıdakiler manik bozukluk testi olarak kullanılabilecek duygu durumu bozuklukları ölçeğinin birer alt ölçeğidir. Her alt ölçekte o konuya göre sorular yer almaktadır. Kişi bu soruların hepsine cevap verir ve kişinin duygu durum bozuklukları ile ilgili uzman pratik bilgi edinir.

Sonuç olarak manik bozukluk testi kişiye tanı aşamasında uygulanmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki uzman bu test sonuçlarına göre tanıyı koymamalıdır. Uzman kendi gözlem ve analizleri, klinik değerlendirmeleri de göz önüne almalıdır. Ardından uzman en uygun ‘’manik bozukluk tedavisi’’ne geçebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap