1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Manik Bozukluk Nedir?

Manik Bozukluk Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Manik Bozukluk Nedir ve Manik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Manik bozukluk nedir? Depresif bir bozukluktur. Ancak çeşitli amaçsız faaliyetlerle kendini gösterir. Yani temelsiz aşırı bir coşku durumu hakimdir. Bu durumda olan kişi aşırı hareketli, sinirli, aşırı konuşkan gibi tipik özellikler sergilemektedir. Kişinin aklından sürekli fikir uçuşmaları ve dikkat dağınıklığı oluşmaktadır. Bu kişilerde özellikle konuşmalar uzun süreli şakalar halinde de kendini gösterir. Kelime oyunları dikkatini çeken eşyalar ve kişiler ile ilgilidir. Sürekli ve amaçsızca görülen bu davranışlar önlenmek istendiğinde ise kızgınlık ve öfke durumları yaratabilmektedir. Ancak bu durum kişide depresif belirtiler ile birleşirse bu durum kişide bipolar bozukluk durumuna da yol açabilmektedir.

manik bozukluk nedir

Manik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Manik bozukluk nedir? Kişinin aşırı coşku halinde olması ve bir anda parlaması durumlarıdır. Manik bozukluk nedir? Kişinin yaşamış olduğu manik belirtiler ile depresyon belirtileri birleşirse bu durum bipolar bozukluğuna yol açmaktadır. Çünkü bipolar bozuklukta kişi aynı dönem içerisinde hem sebepsiz yere aşırı coşkulu olma durumu hem de aşırı bitkin durumu vardır. Böyle durumlarda kişinin muhakkak bir uzmandan tedavi alması şarttır. Çünkü ilerleyen süreçlerde bu durum halüsinasyonlara da yol açabilmektedir.

Manik bozukluk nedir? Kişinin nedensiz yere aşırı hareketli olma durumudur. Bu tip kişilerin sergilediği manik bozukluk belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

  • Belirgin bir şekilde anormal ve sürekli artmış coşkulu ya da sinir duygu durumunun en az bir hafta sürmesi
  • Kişinin kendisini aşırı değerli görme ve var olmayan özellikleri şişirmesi
  • Uykusuzluk durumu (Bu daha çok kişinin uyuyamaması değildir. Kişinin uyku ihtiyacının olmamasıdır.)
  • Nedensiz yere çok konuşkan ve konuşmalarını kontrol edememe
  • Fikirlerin uçuşması ve fikirleri yarıştırma
  • Dikkat dağınıklığı konsantrasyon bozukluğu
  • Cinsel açıdan amaca dönük etkinliklerde artış yaşanması
  • Sonucu olumsuz ve acı verici olan bir takım davranışlarda bulunmak (Örnek olacaksa kişinin hesap yapmadan aşırı alışveriş yapma)

Yukarıdaki belirtilerin en az 3 ya da daha fazlası görülmesi durumunda kişide manik bozukluk olduğu kanısına varılabilir.

Sonuç olarak manik bozukluk nedir? Kişinin nedensiz yere aşırı konuşkan olması ve konuşma durumunda ısrar etmesidir. Bu durumda olan kişilerin muhakkak bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Uzman tanı aşamasında manik bozukluk testi uygulayabilir. Ardından ‘’manik bozukluk tedavisi’’ne geçilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap