1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Kokain Bağımlılığı Nedir?

Kokain Bağımlılığı Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Kokaini bağımlılık yaratan bir madde olduğunu bilmenize rağmen kullandınız mı?
sada
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen gündelik hayatın yüklediği stresten kurtulmak için aklınıza bağımlılık yaratan maddeleri kullanmak geliyor mu?
dsfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kokaini merak ya da keyif kullanmak aklınızdan geçiyor mu?
asdas
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Çevrenizde kokain tarzı bağımlılık yaratan maddeleri kullananları gördüğünüzde sizin de kullanma isteğiniz oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Kokain Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Kokain Bağımlılığı Nedir ve Kokain Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Kokain bağımlılığı nedir? Afyon gibi kokain de çok eski dönemlerde keşfedilen ve o gün bugündür kullanılan bitkilerden elde edilen üründür. İlk olarak Amerika, Meksika ve Peru’da yaygın olarak kullanılırdı. ABD’de uzun yıllar boyunca genellikle çok pahalı olduğu için kullananlar tarafından yüksek görülürdü. Buna karşılık gittikçe yaygınlaşması ve fiyatının azalması sonucunda kullanımı çok fazla artmaya başladı. Kokain bağımlılığı nedir? Burundan, ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla alınarak kişinin bağımlı hale gelmesidir. Kronik kokain kullanımı akut psikotik belirtiler ortaya çıkarabilir. Akut şizofreniye benzer korkutucu görsel, işitsel ve halüsinasyonlar görülebilir.

kokain bağımlılığı nedir

Kokain Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Kokain bağımlılığı nedir? Kokain beyin korteksini uyarır. Bu da cinsel duyguları uyarıp keskinleştirmesinin yanı sıra uykusuzluk ve heyecan yaratır. Eskiden kokain kullanımın toleransı önemli oranda artırmadığı düşünülürdü. Bununla birlikte akut toleransın olduğu kanıtlandı. Daha kalıcı bir alışkanlık olan kronik toleransın da yaşanabileceği görüldü. Bunun yanı sıra kokain kullanımına bağlı bilişsel bozulmanın da uzun vadeli önemli etkileri arasında olduğu düşünülüyor. Kokainden uzak kalan kişilerde depresyon ve benzeri belirtilerin görüldüğünü ancak bu belirtilerin geçici olduğunu ortaya çıkmıştır. Ancak zaman geçtikçe kokain hakkında uzmanların daha fazla bilgi öğrenmesiyle bir bağımlılık yaratan bir madde olduğu anlaşılıyor. Bununla birlikte artık kokain bağımlılığı olarak yeni bir bozukluk tanımlanmaya başlandı.

Kokain bağımlılığı nedir? Yokluğunda depresyon, bitkinlik, uyku sorunları, rüyaların çoğalması gibi durumların ortaya çıkmasıdır. Aynı zamanda kokain kullananların psikolojik ve yaşamsal sorunları oldukça geniş çaplıdır. Hamilelik dönemlerinde kokain kullanan kadınların bebekleri hem sağlık açısından hem de psikolojik bakımından risk altındadır. Kokain kullanan annelerin çocukları bebeklik dönemlerinde kötü muamele görme riski altındadır. Aynı zamanda çocukların annelerini kaybetme durumları da vardır. Kokaine maruz kalan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada çocukların kötü muamele riskinin oldukça yüksek olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda cinsel etkinlikte artış gözlendiği için kişinin hiç tanımadığı bir insanla cinsel ilişkiye girmesi de muhtemeldir. Uyuşturucu ve cinsellik arasında bir ilişki alışverişi olmaktadır.

Sonuç olarak kokain bağımlılığı nedir? Kişinin maddeye karşı dayanılmaz bir istek duyması ve buna göre belirtiler sergilemesidir. Bu durumda olan kişilerin bir uzmandan kokain bağımlılığı tedavisi görmesi gerekir. Uzman tanı aşamasında kokain bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap