1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Manik Bozukluk Tedavisi ve Manik Bozukluk İlaçları

Manik Bozukluk Tedavisi ve Manik Bozukluk İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Manik Bozukluk Tedavisi ve Manik Bozukluk İlaçları

Manik bozukluk tedavisi için kişinin bir uzmandan yardım alması gereklidir. Kişi manik ataklar geçiriyorsa bu durumda manik bozukluk tedavisi görmesi gerekir. Ancak kişide akut mani durumu söz konusu ise kişi zorunlu olarak hastaneye yatırılabilir. Çünkü hafif mani belirtileri dışında akut mani oldukça ağır bir tablo ortaya çıkarır. Bu durumda kişinin hastaneye yatması muhtemeldir. Aşırı hareketli, coşkulu, öfkeli yani manik ataklar geçiriyorsa kişi öncelikle sakinleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle tedavide günlük sadece 3 saat uyumakta olan hastaların bir takım ilaçlarla uyku saatlerinin uzatılması gerekmektedir. Sakinleştirici ilaçlar bu noktada önemli bir işlev görmektedir. Ardından sakinleşen hasta kendi rahatsızlığı için bir farkındalık kazanması adına psikoterapi tedavisi görür.

manik bozukluk tedavisi

Manik Bozukluk Tedavisi

Manik bozukluk tedavisi kişi için tedavi başarısı yüksektir. Ancak rahatsızlık tamamen ortadan kaldırılamaz. Yani hastalık tekrar nüksedebilir. Tedavi de amaç ise bu tekrarları azaltmak ve hastalığın olumsuz, şiddetli yanlarını kontrol altına almaktır. Aynı zamanda kişinin kendi hastalığına karşı farkındalık kazanması, hastalığı tekrar ortaya çıkmasında tedavi için yardım almaya gönüllü olması da sağlanır.

Manik bozukluk tedavisi için kullanılan belli başlı ilaçlar da vardır. Bunlar lityum, karbamazepin, valproik asid, lamotrijin, antipsikotikler, anttidepresanlar ve benzodiazepinlerdir. Ancak bu ilaçlar içerisinde tedavi de en çok kullanılan lityumdur. Tedavi de bu ilacın düzenli kullanılmasında kişinin %80 oranında bir başarı sergilediği ve iki-üç hafta içinde ilerleme kaydettiği görülmektedir.

Manik bozukluk tedavisi hastalığı ne yazık ki ortadan tamamen kaldırmamaktadır. Kişi manik bozukluk durumunu ömür boyu taşıyabilir. Bu nedenle kişinin tedavi süreside buna göre ömür boyu sürebilir. Ancak son yıllarda hücre için genetik kodlarla yapılan araştırmalar vardır. Tedaviyi kalıcı hale getirmek için yapılan bu çalışmalar daha henüz sonuçlanmış değildir. Bu nedenle kişinin tedavisi ömür boyu sürebilmektedir. Ayrıca ilaçla kontrol altında tutulamayan bazı dönemlerde kişiye elektrokonvulsif tedavi uygulanabilir. Bu bir nevi şok tedavisidir. Kişinin akut mani durumları geçtikten sonra da kişiye ilaç tedavisinin yanı sıra psikoeğitim uygulamaları da yapılabilmektedir.

Sonuç olarak manik bozukluk tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır. Uzman da tanı aşamasında manik bozukluk testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap