Özel Psikolog

Eşiniz ile Doğru İletişim Kurmanın 7 Yolu

iyi ilişki

Eşinizle zaman zaman kavga edebilirsiniz. Bunda herhangi bir sorun yok. Ancak sürekli olarak tartışıyor ve kavga ediyorsanız sorun burada başlıyor. Herhangi bir konu hakkında stresli tartışmanız kavgaya dönüşüyorsa burda bir sorun vardır ve bunun düzeltilmesi gerek. Peki eşinizle çok daha sağlıklı ve kaliteli iletişim nasıl kurabilirsiniz?

Bağırmadan Konuşun

Birbiriniz ile tartıştığınız zaman mutlaka bağırmadan iletişim kurun, buna mümkün mertebe özen gösterin. Etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız bağırmamadan konuşmaya çalışmanız çok daha önemlidir.

Empati Kurmaya Çalışın

Zaman zaman eşinizle tartışıp kavga ediyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eşinizin yerine kendinizi koymanız yani empati yapmanızdır. Empati çoğu zaman olumlu sonuç verir. Örneğin eşiniz herhangi bir nedenden dolayı size bağırıyor ve tartışıyorsa bu durumda yapmanız gerekenen önemli şey, aynı şeyi eşiniz size yapsaydı nasıl hissederdiniz? Eğer kötü hissediyorsanız, bu durumda nasıl karşılık vereceğinizi iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Açık Olun

Eşinizle konuşurken net olmalısınız. Dolaylı yoldan bir şeyler anlatıp eşinizi şüphelendirip kafasında soru işaretleri bırakmayın. Yanlış olduğunuz kelimeler kullanmayın.

Farklı Yoldan İletişim Kurmaya Çalışın

Eşinize kendinizi yeteri kadar ifade edemiyor olabilirsiniz. Farklı iletişim yollarına başvurun, kafasında canlandıramayacağı şeyleri bir kağıda çizip gösterin veya konuşarak anlatmakta utanıyorsanız veya yeteri kadar iyi ifade edemiyorsanız bu durumda yazarak anlatma seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Mola Verin

Eğer eşinize kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız, bu durumda biraz ara verebilirsiniz. Ara vermek için kapı dışarına çıkmanız biraz sakinleşmeniz için yeterli olacaktır. 

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ