1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Eşiniz ile Doğru İletişim Kurmanın 7 Yolu

Eşiniz ile Doğru İletişim Kurmanın 7 Yolu
0

Yazıda Neler Var?

iyi ilişki

Eşinizle zaman zaman kavga edebilirsiniz. Bunda herhangi bir sorun yok. Ancak sürekli olarak tartışıyor ve kavga ediyorsanız sorun burada başlıyor. Herhangi bir konu hakkında stresli tartışmanız kavgaya dönüşüyorsa burda bir sorun vardır ve bunun düzeltilmesi gerek. Peki eşinizle çok daha sağlıklı ve kaliteli iletişim nasıl kurabilirsiniz?

Bağırmadan Konuşun

Birbiriniz ile tartıştığınız zaman mutlaka bağırmadan iletişim kurun, buna mümkün mertebe özen gösterin. Etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız bağırmamadan konuşmaya çalışmanız çok daha önemlidir.

Empati Kurmaya Çalışın

Zaman zaman eşinizle tartışıp kavga ediyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eşinizin yerine kendinizi koymanız yani empati yapmanızdır. Empati çoğu zaman olumlu sonuç verir. Örneğin eşiniz herhangi bir nedenden dolayı size bağırıyor ve tartışıyorsa bu durumda yapmanız gerekenen önemli şey, aynı şeyi eşiniz size yapsaydı nasıl hissederdiniz? Eğer kötü hissediyorsanız, bu durumda nasıl karşılık vereceğinizi iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Açık Olun

Eşinizle konuşurken net olmalısınız. Dolaylı yoldan bir şeyler anlatıp eşinizi şüphelendirip kafasında soru işaretleri bırakmayın. Yanlış olduğunuz kelimeler kullanmayın.

Farklı Yoldan İletişim Kurmaya Çalışın

Eşinize kendinizi yeteri kadar ifade edemiyor olabilirsiniz. Farklı iletişim yollarına başvurun, kafasında canlandıramayacağı şeyleri bir kağıda çizip gösterin veya konuşarak anlatmakta utanıyorsanız veya yeteri kadar iyi ifade edemiyorsanız bu durumda yazarak anlatma seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Mola Verin

Eğer eşinize kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız, bu durumda biraz ara verebilirsiniz. Ara vermek için kapı dışarına çıkmanız biraz sakinleşmeniz için yeterli olacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap