1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Psikolojik Şiddet Nedir? ve Psikolojik Şiddet Nedenleri

Psikolojik Şiddet Nedir? ve Psikolojik Şiddet Nedenleri
1

Yazıda Neler Var?

Psikolojik Şiddet Nedir ve Psikolojik Şiddet Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik şiddet nedir? Kişinin aile içinde, toplum içinde, iş yerinde, sosyal medyada diğerleri tarafından duygusal olarak istismarıdır. Çoğu olayda kişi psikolojik şiddete maruz kaldığını bile anlamayabilir. Ancak bunun neden olduğu olumsuz etkileri kişiler hissederler. Psikolojik şiddet nedir? Psikolojik şiddetin yapılan araştırmalara göre kişiye olan etkisi tam 40 yıl boyunca sürmektedir. Bu nedenle geri dönüşü olmayan, kesintisiz bir etkisi vardır. Ancak kişi şu an ki durumuna baktığı sürece kendisi ile ilgili pek bir şey görmeyebilir. Psikolojik şiddete maruz kalan kişi zihninde yavaş yavaş olumsuz duyguları ve bağımlılığı yer etmeye başladığını söyleyebiliriz. Genelde psikolojik şiddet bağırıp çağırma, küfür etme, kişiyi yetersiz hissettirme, küçük düşürmeye çalışma gibi olaylarla meydana gelir.

psikolojik şiddet nedir

Psikolojik Şiddet Nedenleri

Psikolojik şiddet nedir? Kişiye karşı sürekli psikolojik şiddet uygulandığında kişide ciddi ruhsal bozukluklara yol açabilecek olaylara sebebiyet vermektedir. Kişinin sevdiği eşyalara zarar vermek ve kişiyi istediği şeyleri yaptırmakta mahrum bırakmak psikolojik şiddet türleri arasındadır. Özellikle en çok görülen durum kişiyi sürekli başkaları ile kıyaslamaktır. İşte bu durumda psikolojik şiddet uygulayan kişiler diğer kişiler üzerinde bir otorite kurmaya çalışmaktadır. Psikolojik şiddet uygulamakta olan kişi kendi özsaygısını kazanmak adına karşıdaki insanı küçük düşürmeye çalışmaktadır.

Özellikle günümüzde bu tür şiddetler en çok kadınlara yapılmaktadır. Bunun dışında diğer psikolojik şiddet vakaları okullarda öğrenciler arasında da çokça görülmektedir. Tüm bunların başlıca sebebi ise birincil faktör anne ve babanın çocuğa karşı tutumlarıdır. Çocuk büyüme yolunda psikolojik şiddete maruz kaldıkça kendisi de aynı düzeyde şiddeti başkalarına uygulamaya çalışmaktadır. Özellikle aşırı otoriter aileler içerisinde psikolojik şiddete maruz kalan kişilerin obsesif-kompulsif bozukluklar gibi psikolojik bozuklukları ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Genel itibariyle bu tip psikolojik şiddet uygulayan kişilerin biyolojik olarak genetik olma özelliği de olabilir. Ancak bu tip durumlarda bir başka bozukluğun tanısına girebilir. Genel olarak psikolojik şiddet uygulanması sosyo-ekonomik düzeyi düşük, baskıcı otoriter aile tutumları vasıtası ile ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak psikolojik şiddet nedir? Kişinin duygusal açıdan kendisini kötü hissedecek düzeyde aşağılandığı, değerli olmadığını düşünmesi ile ortaya çıkar. Günümüzde insanlar arasında çok ciddi durumlar olarak algılanmasa da psikolojik şiddet uygulamak kişi de 40 yıl boyunca etkisini gösterebilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Merhabalar,

    Psikolojik şiddeti fark etmek maalesef kolay olmuyor. Psikolojik şiddete maruz kalan bir birey çoğu kez şiddeti uygulayan kişinin yaptıklarını görmezden geliyor ya da bu durumun ona zarar vermediğini düşünüyor. Ancak şiddet yalnızca fiziksel olarak gerçekleşmez. Bir insanın özgüvenini kırmak, onurunu kırmak, ona hayatı zindan etmek de şiddettir. Şiddetin suçlusu da şiddet gören kişi değil şiddeti uygulayan kişidir. Psikolojik şiddeti fark etmeyi sağlayacak beş davranıştan bahsettiğim yazımı okumak isterseniz izninizle ben de sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/psikolojik-siddeti-goz-ardi-etmeyin/

    Sevgiyle ve sağlıkla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir