1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Fazla Hassas Kişilerde Rastlanan 10 Özellik

Fazla Hassas Kişilerde Rastlanan 10 Özellik
0

Yazıda Neler Var?

Hemen hemen her kişinin çevresinde fazla hassas dediği birileri vardır. Ancak birçok kişi fazla hassas tanımının tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Fazla hassas tanımı iç kapanık, içe dönük kavramlarıyla ilişkilendirilse de tam olarak bu kavramların karşılığı değildir.

Fazla hassas olan kişiler en ufak olaydan büyük bir olaya kadar her zaman hassas davranışlar gösterirler. Hassas insanlar nasıl davranış sergilerler? Bu sorunun cevabını aşağıda açıklayalım.

İş yükleri arttığında kendilerini çabuk bunalmış hissederler

Fazla hassas kişilere pek çok sorumluluk yüklenildiğinde dikkat eksikliği yaşamaktadırlar. Hemen bunalır ve çabuk sıkılırlar. Hassas kişilerin kaygı ve stres düzeyleri yüksektir. Bu nedenle üretkenlikleri de düşüktür.

Kalabalık yerleri sinir bozucu bulurlar

Fazla hassas kişiler toplum içinde çalışmakta zorlanırlar. Açık bir ortamda aşırı gürültüye maruz kalma, ışık, koku gibi uyarıcılar hassas kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak baskı altında hissetmelerine neden olmaktadır.

Acıkınca hemen sinirlenirler

Fazla hassas insanlar acıkınca sinirlenme olasılıkları da aşırı artmaya başlar. Kendi etrafınızda yemek saati yaklaştıkça öfkesi de artan kişiler varsa onlar hassas olan kişilerdir.

Tüm gözler üstlerinde iken odaklanma sorunu yaşarlar

Hassas insanlar en iyi şekilde performanslarını ortaya koymaları için yalnız kalmaları gerekir. Yabancı kişilerin bulunduğu ortamlarda kendi potansiyellerini ortaya koyamazlar. Özellikle bir topluluğa sunum yapmak gibi davranışları en kötü şekilde ortaya koyarlar.

Sanat eserlerinden gerçek anlamda etkilenirler

Resim sergisine gitmek, müze ziyaretleri gerçekleştirmek, klasik müzik konserlerine gitmek gibi davranışlar hassas olan kişiler için önemlidir. Çünkü gerçek şaheserlerin kendi duygularını harekete geçirdiklerine inanmaktadırlar.

Çevrelerindeki kişilerin rahatsız olduğunu çok daha kolay anlarlar.

Fazla hassas olan kişilerin empati düzeyleri diğer insanlara göre yüksektir. Karşısındaki kişinin müziğin sesinden mi rahatsız olduğunu yoksa kendilerini kötü mü hissettiklerini anlamakta ustadırlar.

Gün sonunda inzivaya çekilmeye ihtiyaç duyarlar

Yorucu ve uzun geçen bir günün sonunda fazla hassas olan kişinin sessiz ve enerji toplayacağı bir ortama ihtiyacı vardır.

Yüksek sese maruz kaldıklarında çabuk rahatsız olurlar

Gürültünün fazla olduğu mekanlar hassas kişiler için oldukça rahatsız edici olmaktadır. Öyle ortamlar psikolojik olarak baskı altında hissetmelerine sebep olur. Böylece bu ortamlardan uzak kalmaya çalışırlar.

Şiddet veya korku içeren filmlerden hoşlanmazlar

Hassas olan insanlar aksiyonu bol filmlerden, tüyleri diken diken eden filmlerden hiç haz etmezler. Bu tip filmlerden uzak durmalarının nedeni psikolojik olarak fazla zorlandığını düşünürler.

Depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara daha çok yatkındırlar

Hassas olan kişiler çevrelerindeki olaylardan çok çabuk etkilenirler. Depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik sorunlara daha çok yatkınlıkları vardır. Fakat hassas bir kişiliğe sahip olmak bu durumun kötü olduğu anlamına gelmez. Sadece insanın kendini tanıması, bilmesi, kişisel özelliklerine göre hareket etmesi bile çok doğru ve mutlu edecek bir durumdur. Çünkü kişi karar verirken kendi özelliklerine göre karar verir ve neyi yapıp neyi yapamayacağını bilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap